51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı başladı

2018-08-02 16:10:48

51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın açılış töreni Singapur'da yapıldı.

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong açılışta yaptığı konuşmada, açık, kapsayıcı ve merkezinde ASEAN'ın bulunduğu bölgesel çerçevenin, bölgenin barışı ile istikrarına daima destek verdiğini ve ASEAN ülkelerinin bu çerçeveyi güçlendirmeye devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Lee Hsien Loong konuşmasında, ASEAN ülkelerinin bir arada tutunma gücünü artırması ve ASEAN'ın öncü rol oynayarak üye ülkelere ve ortaklarına fırsatlar sunmasını sağlaması gerektiğini ifade etti.

Ekonomik entegrasyona değinen Lee Hsien Loong, ASEAN ülkelerinin bu yılın sonundan önce Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık İlişkileri Anlaşması'na (RCEP) ilişkin müzakereleri tamamlayacağını memnuniyetle karşıladıklarını ve dünya çapındaki gayri safi yurtiçi hasıla tutarının üçte birinin RCEP'te bulunacağını kaydetti.

Lee Hsien Loong, ASEAN ve Avrupa Birliği (AB) arasında varılması beklenen kapsamlı hava taşımacılığı anlaşmasıyla ilgili müzakerenin gerçekleştirilmesiyle, ASEAN'ın taahhüt ettiği ticari serbestlik ve ekonomik entegrasyon sinyali verileceğini belirtti.

ASEAN'ın büyümesini ve refahına dayanak verenin kurallara dayalı çok taraflı ticari sistem olduğunu, ancak bu sistemin baskıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren Lee Hsien Loong, ASEAN için önemli olanın çok taraflı sistemi desteklemeye devam etmek ve aynı yöne ilerleyen ortaklarla işbirliğini güçlendirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ise konuşmasında, gelecekte ASEAN'ın birliği ile “merkezi pozisyon” gibi çekirdek ilkelerinde ısrar etmeyi sürdüreceklerine, açık, kapsayıcı ve kurallara dayalı bölgesel çerçeveyi koruyacaklarını kaydetti.

Vivian Balakrishnan ayrıca, ASEAN topluluk inşasının ve akıllı kent ile e-ticaret gibi alanlardaki işbirliğinin artırılması gerektiğini dile getirdi.

Vivian Balakrishnan, ASEAN'ın RCEP müzakerelerinin tamamlanması gibi önlemlerle serbest ticaret ve ekonomik entegrasyonun yararlarını kanıtlayacağını da sözlerine ekledi

51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı ve ilgili toplantılar 30 Temmuz-4 Ağustos günlerinde yapılıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor