Haber Analiz: Trump yönetiminin ikili oynadığı artık aşikâr

2018-08-01 21:09:20

Haber Analiz: Trump yönetiminin ikili oynadığı artık aşikâr


Sheng Yuhong - CRI Haber Merkezi


Çin ile ABD arasında ticaret konusunda 4 aydır süren bilek güreşinin son iki gününde yeni bir gelişme daha ortaya çıktı.


Bloomberg'in haberine göre, ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin ile Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'nin temsilcileri, Çin-ABD müzakeresini yeniden başlatmak için görüşmeler yapıyor.


Diğer yandan, ABD muhtemelen bugünden itibaren geçerli olmak üzere Çin'den ithal ettiği yaklaşık 16 milyar ABD doları tutarındaki ürünlere ek vergi getirecek. Haberde ayrıca, 200 milyar ABD doları tutarında Çin ürünlerine yüzde 25'lik ek vergi getirileceği ve bu rakamın daha evvel iddia edilen yüzde 10'nun üstünde olduğu bildirildi.


Bir yandan ABD'nin müzakereyi sürdüreceği haberleri çıkıyor, diğer yandan gümrük vergisi 'tehditlerinin' ardı arkası kesilmiyor. ABD'nin, sorunu çözme samimiyeti olmadığı ve daha fazla çıkar elde etmek için ikili oynadığı artık aşikar.


Çin tüm ihtimallere hazırlıklı


Çin bunu çoktan öngörmüştü. Çin, ABD'nin verdiği sözleri tutmamasından zaten ders almış bir ülke. İster 16 milyar dolar, isterse 200 milyar dolar olsun, vergi oranı ister yüzde 25 olsun, isterse yüzde 10 olsun... Çin tüm ihtimallere hazırlıklıdır, etkili tedbirleri alarak gerekli mukabelede bulunacaktır.


ABD'nin ticaret savaşını başlattığı 6 Temmuz'dan bu yana, Beyaz Saray'ın bir yandan müzakere masasında kalıyor gibi görünmesi, diğer yandan ek gümrük vergisi uygulamalarını sürdürmesinin ardında üç amaç gizlendiğini tespit etmek zor değil.


Birincisi, ticaret savaşını anlık gelişmelerle sürekli sıcak tutmak gayretindeki Trump yönetimi, daha agresif şekilde Çin'e baskı yapmak istiyor.

        

Ek gümrük vergisi 50 milyar dolardan 200 milyar dolara kadar, bilhassa Çin'den ithal edilen bütün ürünleri kapsıyor. Geride kalan 4 ayda, Çin'i taviz vermeye zorlamak için Trump yönetimi baskısını aralıksız artırıyor.


Çin başka ülkelere benzemez...


Ne var ki, Beyaz Saray bu “ticaret sanatı”nın Çin üzerinde beklenen etkiyi yaratmadığının farkına vardı. Çin, ABD'nin daha evvel agresif ticaret politikalarıyla hedef aldığı başka ülkelere benzemiyor; kendi kalkınma temposuna ve özgün kaynaklara sahip bir ülke. Çin'in ısrarla izlediği serbest ticaret ve çok taraflılık ilkeleri, dünyanın kalkınma eğilimine uygun ve uluslararası toplumun açık desteğini kazandı. Dolayısıyla ister sert isterse yumuşak tedbirlere başvursun, ABD Çin'den istediğini alamadı. Tam tersi, Çin'in sert yanıtı ABD'yi pasif duruma düşürdü. Beyaz Saray'da karar vericiler endişeli.


ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross kısa süre önce Çin'in “adaletsiz ticaret” yöntemine karşı agresif bir tutum izlemeleri gerektiği ve şimdi bunun tam zamanı olduğunu duyurmuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor