Rusya, İran ve Türkiye'den ortak Suriye bildirisi

2018-08-01 15:48:19 CRI

Rusya, İran ve Türkiye hükümetlerinden heyetler, Rusya'daki Soçi kentinde düzenlenen Suriye görüşmelerinin ardından dün ortak bir bildiri yayınladı.


Bildiriye göre üç ülke, Suriye'deki terörle mücadeleyi yoğunlaştırarak, Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesi için çalışmaya devam edecek.


Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan bildiride, üç tarafın temsilcilerinin 30-31 Temmuz günlerinde gerçekleşen görüşmede, başta Suriye sorunu olmak üzere bölgedeki durumu ele aldığı ve üçlü işbirliğini daha önce varılan anlaşmaya göre sürdürme konusunda mutabakata vardığı kaydedildi.


Rusya, İran ve Türkiye'nin, Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü desteklediğine işaret edilen bildiride, üç ülkenin, Suriye'yi bölmeyi amaçlayan ve komşu ülkelerin güvenliğine zarar veren girişimlere karşı yürütülen terörle mücadeleyi yoğunlaştırarak, IŞİD ve Fetih El Şam gibi terör örgütlerini tamamen ortadan kaldırma konusunda kararlı olduğu vurgulandı.


Bildiride, üç ülkenin, Suriyelilerin yönlendirdiği siyasi çözüm sürecini ilerletmek ve Suriye Anayasa Konseyi'nin Cenevre'de bir an önce çalışmaya başlamasına elverişli koşullar yaratmak için ortak çaba harcayacağı ifade edildi.


Uluslararası topluma, özellikle BM ile büyesindeki insani kuruluşlara Suriye'ye destek çağrısı yapılan bildiride, ülkeye yardım göndermenin ve bölge halkının yaşamını güvence altına alan altyapı tesisilerini yapılandırmanın öneminin altı çizildi.


Bildiride ayrıca, üç ülkenin BM Mülteci Programı ve diğer uluslararası örgütlerle işbirliğini güçlendirerek, Suriyeli mültecilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde yurtlarına dönmesi için uygun koşulları yaratacağı hatırlatıldı.


Bildiride son olarak, Rusya, İran ve Türkiye temsilcilerinin Kasım ayında Suriye sorununu görüşmek için tekrar bir araya geleceği açıklandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor