Güney ve Kuzey Kore Panmunjom Deklarasyonu'nu görüştü

2018-08-01 11:11:21 CRI

Güney Kore (KC) ve Kuzey Kore'den (KDHC) askeri yetkililer, Panmunjom Deklarasyonu'nun uygulama planını belirlemek için dün bir araya geldi. Görüşme, iki ülke arasındaki tarafsız Panmunjom köyünün Güney Kore tarafında yapıldı.


Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından görüşme öncesinde yapılan açıklamada, söz konusu görüşmenin Panmunjom Deklarasyonu'nun askeri alanda uygulama planını ele almayı amaçladığı ifade edildi.


Güney Kore Savunma Bakanlığı adına görüşmeye katılan Tümgeneral Kim Do-gyun ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile Panmunjom'daki askerden arındırılmış bölgede bulunan nöbet kulelerinin kaldırılması, Panmunjom'daki ortak garnizon alanının silahsızlandırılması ve Kore Savaşı'nda hayatını kaybeden askerlerin kalıntılarının ortaklaşa çıkarılması konularını değerlendirdiklerini dile getirdi.


Kim Do-gyun, iki taraf arasında gündemdeki bazı konular üzerinde fikir birliğine varılmadığı gerekçesiyle ortak bildiri yayımlanmadığını kaydetti.


Güney Koreli yetkili ayrıca, iki tarafın askersiz barışçıl bölgeyi inşa etme çerçevesinde fikir birliğine vardığını ancak, uygulama tarihi ile biçiminin telefon ve gerçekçi temas yollarıyla ele alınacağını sözlerine ekledi. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor