Filistinli cesur kız Tamimi serbest bırakıldı

2018-07-30 11:11:41

Filistinli cesur kız Tamimi serbest bırakıldı

İsrail'de, yaklaşık 7 aydır askeri hapishanede tutulan Filistinli cesur kız Tamimi ile annesi dün serbest bırakıldı.


İsrail yönetimi, "Filistinli cesur kız" Ahed et-Tamimi (17) ve annesini serbest bıraktı.


Tamimi ve annesi Neriman, dün sabah işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde yer alan Nebi Salih beldesinin girişinde serbest bırakıldı.


Tamimi, hapishanedeki kadın mahkumların kendisine eğitimine devam etmesi ve uluslararası hukuk alanında daha çok öğrenmesi konusunda ilham ve güç verdiğini ifade etti.


Tamimi, gerçek mutluluğa İsrail hapishanelerindeki kadın mahkumların özgür olduğunda kavuşacağını belirtti.


Filistin lideri Mahmut Abbas, genç kızı ve annesini salıverilmelerinden birkaç saat sonra Ramallah'taki makamında kabul etti.


Filistin'in resmi haber ajansı WAFA'ya göre, Abbas, Tamimi'nin halkın direnişinde ve özgürlük mücadelesinde bir model olduğunu vurguladı. Abbas, İsrail işgaline karşı hayati bir silah olan pasif direnişe verdiği desteği yineledi.


İsrail askerleri, Tamimi'yi 19 Aralık 2017'de Ramallah'ta ailesiyle yaşadığı eve baskın düzenledikten sonra gözaltına almıştı. Annesi Neriman Tamimi'nin de kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah'ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığı kaydedilmişti.


İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentine bağlı Nebi Salih beldesinde bulunan evinin avlusuna zorla giren bir İsrail askerine tokat attığı görülen videosu yayımlanan Ahed, İsrail askerlerine "saldırı" ile suçlanmıştı.


Videoda Tamimi'nin yanında görülen kuzeni Nur et-Tamimi de daha sonra gözaltına alınarak askeri cezaevine konulmuş, bir süre sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.


"Filistinli cesur kız" olarak da bilinen Tamimi, 2012'de ağabeyi gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle İstanbul'da "Hanzala Cesaret Ödülü"ne layık görülmüştü.


Filistinli yetkililer, İsrail hapishanelerinde şu an yaklaşık 300 çocuğun bulunduğunu ve çoğunun askeri mahkemelerde yargılandığını belirtiyor.


Tamimi'nin durumu, insan hakları örgütleri tarafından ayrımcı olarak nitelendirilen İsrail askeri mahkemesi sistemi dolayısıyla dünyanın pek çok yerinden dikkat çekmişti.

Uluslararası Af Örgütü, küresel çapta kampanya başlatarak, Tamimi'nin serbest bırakılması çağrısı yapmıştı. Örgüt, İsrail'i “Filistinli çocuklara ayrımcı muamele yapmakla” suçluyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor