ABD gümrük vergilerini düşürdü

2018-07-28 10:21:50

ABD Senatosu, 1600 ithal ürüne yönelik ek gümrük vergilerinin düşürülmesini öngören yasa teklifini dün onayladı. Reuters'ın analizine göre, bu ürünlerin neredeyse yarısı Çin'de üretiliyor.

Senato herhangi bir tartışma olmadan, oy birliğiyle tost makinelerinden kimyasal maddelere kadar 1,660 ithal üründe gümrük vergisini azaltan veya kaldıran kararı onayladı. Bu ürünlerin yarıya yakını Çin'de üretiliyor.

Trump'ın onayına gönderilecek

ABD Ulusal İmalatçılar Derneği Başkanı Jay Timmons, Temsilciler Meclisi'ne söz konusu yasa teklifinin bir an önce kabul edilmesi ve Başkan Donald Trump'ın onayına gönderilmesi çağrısında bulundu.

ABD Senatosu Finans Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Orrin Hatch de yaptığı açıklamada, bahsi geçen yasa tasarısının, gümrük vergisi duvarını alçaltarak ABD'li şirketlerin küresel rekabet gücünü korumak ve tüketicilere ekonomik fayda yaratmak amacıyla teklif edildiğini belirtti. Hatch, Trump'ın ek gümrük vergisi getirilmesini istediği ürünlerin birçoğunun ABD'de bulunmadığını vurguladı.

ABD'nin ithal Çin mallarına ek gümrük vergisi uygulanmasını öngören kararı temmuz ayının ilk haftasında yürürlüğe girmiş, söz konusu karar kapsamında Çin'den ithal edilen ve aralarında uçak parçaları, otomobil ve bilgisayar donanımlarının da bulunduğu 34 milyar dolar tutarındaki ürüne yüzde 25 oranında ek gümrük vergisi alınmaya başlanacaktı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor