ABD ile Avrupa Birliği anlaştı, ancak belirsizlikler sürüyor

2018-07-26 15:37:26

ABD ile Avrupa Birliği anlaştı, ancak belirsizlikler sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in, yükselen ticaret gerilimini sonlandırmak üzere yaptıkları toplantı uzlaşmayla sonuçlandı. Ancak müzakerenin ardından, saptanan hedeflerin uygulanıp uygulanmayacağı belirsiz.

Beyaz Saray'da bir araya gelen Trump ve Juncker, başarılı geçen görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

ABD-AB ilişkilerinde yeni bir dönem başlatmak üzere bir araya geldiklerini belirten Donald Trump, "Bu yüzden, bugün AB ile otomobil harici endüstriyel ürünlere yönelik tarifeleri, tarife dışı kısıtlamaları ve sübvansiyonları sıfırlamaya çalışmak konusunda anlaşma sağladık" dedi.

Trump, kimyasal ve tarımsal ürünlere yönelik ticaret bariyerlerini azaltmak konusunda mutabık kaldıklarını kaydederken, Amerikalı çiftçilere AB'nin ABD'den soya fasulyesi almaya başlayacağının müjdesini verdi.

Bu adımların ABD ile AB arasındaki ticareti daha adil hale getireceğini vurgulayan ABD Başkanı Trump, ayrıca Avrupa Birliği'nin ABD'den büyük miktarda sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satın alacağını da bildirdi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker, tarafların müzakereler sürerken gerilimi artıracak adımlardan kaçınacağına işaret ederek, "Bunlar elbette, müzakereler sürerken, taraflardan biri vazgeçmediği sürece, yeni tarifelerin askıya alınması, çelik ve alüminyuma yönelik mevcut tarifelerin yeniden gözden geçirilmesine bağlı" diye konuştu.

İleride ABD ve AB'nin otomobil harici endüstriyel ürünlere yönelik sıfır tarife gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konusu tartışılıyor. Ayrıca, AB'nin ABD'den daha fazla sıvılaştırılmış doğalgaz satın alıp alamayacağı da ayrı bir muamma.

Öte yandan ABD medyasında yer alan haberlere göre, ABD ve Avrupa'nın ticaret gerilimini sonlandırmak için mutabakat sağlaması durumunda, ABD'nin AB ülkelerine yönelik çelik ve alüminyum tarifeleri ve AB'nin ABD'ye yönelik uyguladığı misilleme tarifeleri geçerli olmaya devam edecek. İki tarafın otomobil tarifeleri anlaşmazlığını çözememesi durumunda Trump yönetimi ithal otomobil ve yedek parçalarına yönelik gümrük tarifelerini artırma kararı alacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor