Laos'ta barajın çökmesi sonucu 26 kişi öldü, 131 kişi kayıp

2018-07-26 10:03:11
r_1341007_2018072610030727997800.jpg

Laos Başbakanı Thongloun Sisoulith dün yaptığı açıklamada, ülkenin güney kesiminde yer alan Attapeu eyaletinde bir barajın çökmesi sonucu 131 kişinin kayıp olduğunu, 3 bin kişinin evsiz kaldığını söyledi.

Olayın, ülkede son yıllarda yaşanan en büyük su felaketi olduğuna işaret eden Thongloun, merkezi hükümet ve yerel yönetimin arama-kurtarma çalışması yürüttüğünü belirtti.

Thongloun, başbakan yardımcısı Sonexay Siphandone'nin başkanlığında özel çalışma grubu oluşturulduğunu, felaketin etkisinin değerlendirileceğini ve sorumluların araştırılacağını açıkladı.

Thongloun, CRI muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, birçok ülke ve uluslararası örgütün yardım etmek için başvurduğunu, ilgili birimlerin ne gibi yardıma ihtiyaç duyulduğunu tespit etmetke olduğunu söyledi.

26 kişinin ölümüne yol açan barajın çökmesiyle ilgili olarak, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, dün yaptığı açıklamada, Çin'in Laos'a yardım ve destek sağlamaya hazır olduğunu, bu konuda temasların korunduğunu kaydetti.

Öte yandan Laos'un başkenti Vientiane'de insani tıbbi yardım konulu ortak tatbikata katılan Çin ordusuna ait birlikten 32 kişilik yardım ekibi oluşturularak olay yerine gönderildi. Çinli tıp ekibi, Laos askeri birlikleriyle birlikte arama-kurtarma çalışması yürütüyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor