Merkel: Avrupa, ABD'ye sırtını dayamayacak

2018-07-21 14:51:44 CRI

Merkel: Avrupa, ABD'ye sırtını dayamayacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Trans-Atlantik ile ilişkilerinin büyük baskı altında olduğu bir zeminde, ABD ile işbirliğine devam edeceklerini ancak Avrupa'nın artık ABD'ye muhtaç olmayacağını yineledi.

Merkel, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, “ABD'ye artık sırtımızı dayamayacağız.” dedi.

Avrupa'nın küresel düzendeki rolünü bulması gerektiğine işaret eden Merkel, şu an en acil görevin Avrupa Birliği'nin savunma alanında kalıcı ve yapısal işbirliğinin gerçekleştirilmesi olduğunu kaydetti.

Merkel, Almanya ile ABD arasındaki işbirliğinin büyük baskı altına girmesine rağmen, “Trans-Atlantik ilişkisi ve ABD Başkanı Trump'la olan ilişki”nin Almanya için önemli olduğunu vurguladı.

Merkel, iki taraf arasında gelecekte yine pek çok anlaşmazlık ortaya çıksa da, Almanya'nın ABD'yle olan ilişkilerini korumaya devam edeceğine dikkat çekti.

ABD ile AB arasındaki ticari savaşın dünya ekonomisinde ciddi etkileri olduğu görüşünü dile getiren Merkel, AB Komisyonu Başkanı Jean Claud Juncker'in gelecek hafta ABD'yi ziyaret ederek, Trump ile ABD'nin AB'den ithal edilen otomobil ürünlerine uygulanacak ek gümrük vergisi konusunu görüşeceğini ifade etti.

Merkel, görüşmenin başarısız olması durumunda, AB'nin ABD'ye karşılık vermek zorunda kalacağının altını çizdi. Merkel, böyle olması durumunda ise Avrupa ile ABD arasındaki ticari savaşta en kötü yola girileceğini söyledi.

Trump, son zamanlarda defalarca AB ve NATO'yu suçladı. Kısa süre önce düzenlenen NATO Zirvesi'nde Trump, Almanya'nın Rusya'nın “esiri” olduğunu söylemiş ve daha sonra basına verdiği demeçte, Almanya'yı Rusya'yla doğalgaz ithalatıyla ilgili anlaşmayı imzalamakla suçlamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor