AIDS ile mücadele hedefine muhtemelen ulaşılamayacak

2018-07-20 17:39:19 CRI

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Programı (UNAIDS) raporunda, AIDS ile mücadele kapsamında belirlenen 2020 yılı hedeflerine büyük ihtimalle ulaşılamayacağı bildirildi.


UNAIDS tarafından dün yayınlnan rapora göre, dünyada AIDS ile mücadele çalışmalarında büyük başarılar kaydedilmesine rağmen, AIDS'e yakalananların ve AIDS'ten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısında hızlı düşüş görünmüyor. Dolayısıyla 2020 yılına kadar AIDS virüsüne yeni yakalananların ve hastalıktan dolayı yaşamını yitirenlerin saysının ayrı ayrı 500 binin altında tutulması hedefine büyük ihtimalle ulaşılamayacak.


Dünyanın AIDS ile mücadele çabalarının “tehlikeli bir dönemde bulunduğuna” işaret edilen raporda, şu an AIDS ile mücadele çalışmalarında kaydedilen ilerlemelerin öngörülen hedefleri yakalayamayacağı ifade edildi.


Raporda, 2020 yılı hedeflerine ulaşılması için bütün dünya ülkelerinin derhal harekete geçmesi gerektiği vurgulandı.


2017 yılında AIDS ile mücadeleye ayrılan sermayenin 20 milyar 600 milyon dolarla bir önceki yıla göre yüzde 8 arttığına dikkat çekilen raporda, buna rağmen bu konuda yeni taahhütler oluşturulmamasından ötürü, gelecek dönemde AIDS ile mücadele bütçelerinde devamlı artış ihtimali düşük görünüyor.


UNAIDS İcra Direktörü Michel Sidibe, dünya ülkelerinin hükümetleri ile uluslararası topluma 2020 hedeflerine ulaşılabilmesi için AIDS ile mücadeleye yönelik yatırımı sürdürerek, gerekli hukuki ve politik ortamı yaratma çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor