Haber Analiz-Japonya ve AB, ABD karşıtı serbest ticaret anlaşması imzaladı

2018-07-18 21:21:16 CRI

Zhou Yongsheng, Jiang Ping*
17 Temmuz 2018'de Japonya'nın önemli medya kuruluşlarında yer alan haberler, hep “ABD'ye karşı çıkmak” “serbest ticaret” ve “geniş kapsamlı ekonomik ve ticari bölge” gibi kritik yorumlara odaklanıyor.
Çünkü AB ile Japonya arasında “Ekonomik Ortaklık Anlaşması” (EPA) imzalandı. Bugüne kadar en büyük ölçekli serbest ticaret anlaşması niteliğini taşıyan söz konusu anlaşmanın, bu yıl içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi demek; 600 milyon nüfusu kapsayan ve GSYİH'nın dünya toplamının yüzde 30'unu oluşturduğu dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesinin kurulması anlamına geliyor.


2017'de Japonya; ABD, Çin, İsviçre, Rusya ve Türkiye'nin ardından AB'nin 6. büyük ticaret ortağı oldu. İki taraf arasındaki ticaret miktarı 129 milyar 400 milyon avroya ulaştı. EPA yürürlüğe girdikten sonra, AB'nin Japonya'ya ihraç ettiği ürünlerin yüzde 99'undan vergi alınmayacak. Geri kalan ürünlerdeki vergi de düşürülecek. AB tarafından yapılan tahmine göre, anlaşmayla birlikte Avrupalı ihracatçıların maliyetlerini yılda bir milyar avro azaltması bekleniyor. Aynı zamanda AB, Japonya'dan ithal edilen tarımsal ürünlerin yüzde 85'inden alınan vergiyi de kaldıracak. EPA ile iki taraf, yatırım kanalları ve istihdamın arttırılmasının yanı sıra, şirketlerin rekabet gücünün yükseltilmesi konularında da anlaştı.


Geçtiğimiz günlerde Tokyo'da, Çin, Japonya, Hindistan ve ASEAN ülkeleri olmak üzere 16 ülke arasında Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) Bakanlar Toplantısı yapıldı. Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko, anlaşmanın yıl sonuna kadar sağlanmasının beklendiğini kaydetti. 8 Mart 2018 tarihinde Japonya'nın yönlendirdiği Kapsamlı ve İlerlemeli Trans-Pasifik Ortaklığı (CPTPP) anlaşması da resmen imzalandı.


Peki, Japonya neden bu dönemde AB ile serbest ticaret anlaşması imzaladı? Ve neden son dönemde çok taraflı ticareti ilerletmek için birçok adım attı? Japonya'nın diplomatik politikalarındaki belirli planların dışında, AB ile birlikte ABD'nin ticari yaptırımlarına karşı çıkmak da amaçları arasında yer alıyor.

İlk olarak, çok taraflı ve de serbest ticaret Japonya'nın ulusal politikası. Japonya, öteden beri çok taraflı ticarette yönlendirici ve aktif  bir rol oynamaya çalışıyor. ABD ile ilişkilerde de aktif bir pozisyon kazanmak istiyor.
Trump, iktidara geldikten sonra ABD'nin çıkarlarını öne çıkararak, serbest ticarete karşı çıkarken, tek taraflılık uyguluyor, çok taraflı anlaşmalara ve ilişkilere ise karşı çıkıyor. Özellikle de ABD'nin Trans -Pasifik Ortaklığı'ndan (TPP) ayrıldığını duyurduğunda, bu Japonya için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Shinzo Abe, Trump yönetimini TPP'ye geri dönmeye ikna etmek için büyük çaba harcadı. Fakat bu çabalar sonuçsuz kaldı. Dolayısıyla Abe, Asya-Pasifik bölgesindeki diğer ortaklarıyla birlikte CPTPP'yi kurmak zorunda kaldı.

Japonya, CPTPP anlaşmasıyla orta ve küçük ülkelerin desteğini alarak, kendi ekonomik ve siyasi gücünü arttırmayı istiyor. Bu, aslında Japonya'nın ABD etkisinden kurtulmasındaki birinci adım. Japonya, ABD'nin desteği olmadan uluslararası örgüt kurma ve bu örgütte yönlendirici rol üstlenebilecek güce sahip olduğunu göstermek istiyor. Japonya açısından Trump'tan sonraki ABD Başkanı'nın CPTPP'ye katılma talebi imkânı var. O zamana kadar Japonya, ABD ile ilişkilerinde artık aktif bir pozisyon elde edebilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor