Haber Analiz-Hegemonyacı anlayış ABD-Rusya ilişkilerindeki en büyük engel

2018-07-17 21:35:59 CRI

CRI Haber Merkezi


ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de birkaç saat süren bir görüşme yaptı. Basına kapalı gerçekleşen görüşmeden sonra yapılan açıklamada, görüşmenin “yapıcı” olduğu bildirildi.

 

Çatışmalar kimsenin çıkarlarına uygun değil

ABD'de devam eden Rusya soruşturmalarının etkileri, görüşmeden iki gün önce aniden genişletildi. Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı, 12 Rus istihbarat görevlisi hakkında dava açarak, onları 2016 yılında yapılan başkanlık seçiminden önce Demokrat Parti'nin siber sistemini ihlal etmekle suçladı. Birçok Amerikan yetkili de, bu nedenden ötürü Trump-Putin görüşmesine şiddetle karşı çıktı. Trump buna rağmen, Finlandiya topraklarına ayak bastı.


Trump'ın kararlılığı arkasında iki neden yatıyor:

-Bu yılın Kasım ayında yapılacak seçim için uygun bir kamuoyu yaratmak;

-Putin aracılığıyla NATO ülkelerine askeri harcamalar konusunda baskı yapmak.


Putin'e göre, Trump'la yaptığı görüşme, sonucu ne olursa olsun, Rusya'nın diplomatik alanda attığı önemli bir adım niteliği taşıyor.


İki ülke liderlerinin, Ukrayna krizinden dolayı Rusya ile Batılı ülkeler arasındaki ilişkilerin donma noktasına geldiği bir zeminde görüşmesi, bu durgunluğu çözmek için değerli bir deneme olarak düşünülebilir.


Mayıs ayında Rusya Devlet Başkanlığı'na tekrar seçilen Putin, Rusya'yı 2024 yılından önce dünyadaki en büyük beş ekonomi arasına sokma vaadinde bulunmuştu.


Rusya ile Batılı ülkeler arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi ve bundan dolayı Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yatırımları azaltması, Putin'in vaatlerini doğrudan etkileyecek. Dolayısıyla Putin'in görüşmeye büyük önem vermesi ve büyük beklenti beslemesi gayet anlaşılabilir bir konu.

 

Trump-Putin görüşmesi ikili ilişkileri düzeltebilir mi?

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, görüşmede esas olarak Rusya soruşturmaları, Kore Yarımadası nükleer sorunu, terörle mücadele, nükleer silahların kontrolü, ticaret ve yatırım işbirliği ile İran ve Suriye sorunları gibi konuların ele alındığı ifade edildi.


Demek ki, Kırım sorunu hariç ikili ilişkilerdeki kritik sorunların hemen hemen hepsi görüşmede gündeme geldi.


Ne var ki, Rusya ile ABD arasındaki ilişkiler çok karmaşık. Öne çıkan anlaşmazlıklar da “çıkar” vedeğer” çatışmaları olarak iki başlık altında değerlendirilebilir. Çıkar çatışmaları müzakere yoluyla çözülebilirken, değer çatışmalarının ise kısa süre içinde çözülmesi zor.


Suriye sorununda ABD ile Rusya'nın tutumları ve çıkarları arasında doğrudan çelişkiler bulunuyor. Fakat iki tarafın görüşme yoluyla anlaşmazlıkları azaltma imkanı söz konusu. Özellikle şu an Beşar Esad rejiminin güçlenmesiyle birlikte, Trump'ın Esad rejiminin meşruiyetini tanıma zorunluluğu olacak. Böylece ABD, Esad rejimini devirmekten vazgeçerek, Rusya'nın aracılığıyla İran'ın Suriye'deki askeri varlığının azaltılması için çalışabilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor