“ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesi olumsuz etki yaratır”

2018-07-17 10:15:15 CRI

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinin, bölgedeki güvenlik ve istikrarı olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi'nden dün yapılan yazılı açıklamaya göre, Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari'yi başkent Beyrut'taki cumhurbaşkanlığı sarayında kabul etti.

Görüşmede Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, ABD'nin bölgesel istikrarın köşe taşlarından biri olarak gördüğü İran nükleer anlaşmasından çekilmesinden üzüntü duyduğunu belirterek, ABD'nin çekilmesinin, bölgedeki güvenlik ve istikrarı olumsuz etkileyeceğine işaret etti.

Avn, İran nükleer anlaşmasını imzalayan diğer devletlerin anlaşmayı sürdürmedeki kararlılıklarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ensari, Avn'a İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin İran nükleer anlaşması çerçevesindeki gelişmeler ile İran'ın Lübnan arasındaki çeşitli alanlardaki işbirliği ile ilgili bilgilerin de yer aldığı mektubunu iletti.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya) ile Almanya arasında Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) adı verilen nükleer anlaşma, 14 Temmuz 2015'te Avusturya'nın başkenti Viyana'da imzalanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın mayıs ayı başında ülkesinin İran nükleer anlaşmasından çekilmesi kararını almasıyla, ABD Hazine Bakanlığı İran'a yönelik yaptırımların yeniden uygulanmaya başlanacağını duyurmuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor