İngiliz halkı soruyor: 'En üst düzey özel ilişki' ne demek?

2018-07-15 15:38:42

İngiliz halkı soruyor: 'En üst düzey özel ilişki' ne demek?

“Önce ABD” sloganıyla yola çıkan Donald Trump'ın son Avrupa ziyareti, Batı medyasında “diplomatik fiyasko” olarak nitelendi. Batılı medyanın gözünde, Trump'ın yönettiği ABD artık can sıkıcı, küstah ve yalıtılmış bir ülke olarak görülüyor.


Trump, 13 Temmuz'da İngiltere Başbakanı Theresa May ile düzenlenen ortak basın toplantısında, ikili ilişkileri “highest level of special” (en yüksek seviyede özel ilişki!) olarak tarif etti.


Bu “özel ilişki” esasen Trump'ın da sevdiği bir siyasetçi olan Winston Churchill'in 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya attığı bir kavramdı.


Ancak Trump'ın bu kavramı yeniden piyasaya sürmesi, Avrupa'da bir karşılık bulmadı. Beyaz Saray'ın yeni patronu, kendi üslubu ve tarzıyla, bu “özel ilişki”yi “sıra dışı özel” bir ilişkiye dönüştürdü.


Trump başkanlık görevine başladıktan 7 gün sonra, ABD'yi ziyaret eden Theresa May, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in davetini Trump'a iletti. Ancak göreve yeni başlamanın coşkusu içindeki Trump, ziyarete hazırlık yapacak vakti bulamadan İngilizlerin büyük direnişiyle karşılaştı. İnternette Trump'ın ziyaretine karşı başlayan imza kampanyasına kısa sürede 10 binlerce kişi destek verdi! Her geçen gün yoğunlaşan tepkilerin ardından Trump İngiltere ziyaretini iki kez ertelemek zorunda kaldı.


Trump'ı protestolardan uzak tutmak için titiz davranan ev sahibi May, konuk Başkan'ı önce Windsor Sarayı'nda Kraliçe ile çay içmeye götürdü, ardından May'in Chequers'taki konutunda görüşme yapıldı. İngiliz medyası bu ağırlamayı “İngiltere kırlarında seyahat” olarak tanımlarken, Trump'ın İngiltere mesaisi resmi ziyaretten ziyade çalışma toplantısı şeklinde geçti.


BBC, Trump'ı taşıyan “Air Force-1” uçağının Londra'nın Stansted Havalimanı'na indiğine dikkat çekti. Haberde, bu havalimanın genellikle Avrupa'nın düşük maliyetli havayollarına hizmet ettiğine özel olarak vurgu yapıldı. CBS muhabiriyse, müstehzi bir dille “Trump İngiltere'de pırıl pırıl kraliyet arabasına oturamadı. Kraliyet arabasıyla gezi, yabancı liderler için yapılan tipik bir ritüeldir. Hatta devlet ziyafeti de verilirdi. Bu gerçekten 'çok özel bir ilişki'yi gösteriyor” yorumunda bulundu.


Trump gittiği her yerde “olay çıkarmaya” yatkın bir siyasetçi, son olarak İngilizler de bunu tecrübe etti.


Trump ziyareti öncesinde, spekülatif haberleriyle tanınan İngiliz The Sun gazetesine özel röportaj verdi. Trump röportajda Theresa May'ı eleştirilerini saklamadı, hatta kısa süre önce istifa eden dışişleri bakanı Boris Johnson'ın, başbakan için iyi bir isim olduğunu söyledi. Theresa May, Trump ve eşine akşam yemeği verdikten hemen sonra The Sun bu “bomba haberi” yayımladı. Olay yerel basında “diplomatik felaket” olarak yorumlandı.


Trump ertesi gün basın toplantısında bu röportajdan dolayı Başbakan May'den özür dilediğini söyledi. Fakat Trump hemen ardından farklı bir dil kullanıp, medyayı olay çıkarmakla suçladı. Trump, May'ı çok fazla övdüğünü, fakat bu övgülerin “yalan haber” yapan medya tarafından yayımlanmadığını savundu. Gazeteciler ise bu suçlamayı reddetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor