-Trump: Askeri harcamalar artırabilir -NATO: Böyle bir şey yok!

2018-07-14 19:03:34

(CCTV)

NATO ülkeleri 12 Temmuz'da Brüksel'de askeri harcamaları artırma konusunda acil toplantı düzenledi. Ancak bu konuda ABD Başkanı Donald Trump ile NATO müttefikleri arasında anlaşmazlık söz konusu.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Trump, NATO ülkelerinin askeri harcamaları büyük ölçüde artıracaklarını söyledi, Trumpa ayrıca, askeri harcamaların her ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 2'sini oluşturması hedefine yaklaştıklarını ekledi. Ancak Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve diğer liderler, böyle bir anlaşmaya varılmadığını duyurdu.

-Trump: Askeri harcamalar artırabilir -NATO: Böyle bir şey yok!


Kanada Başbakanı Justin Trudeau:

“2014 yılında düzenlenen Welsh Zirvesi'nde varılan fikir birliğini bir daha teyit ettik. Yani askeri harcamaları azaltmaya son vermek ve Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yüzde 2'sini savunmaya harcamak.”

Aynı gün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, NATO ülkelerinin mevcut durumda savunma harcamalarının artışı hakkında fikir birliğine varmadığını ve şu anki hedefin halen 2024 yılından önce askeri harcamaların GSYİH'da yüzde 2 yer tutması şeklinde olduğunu ifade etti.

ABD memnun kalmadı, NATO acil toplantı düzenledi

NATO üyelerinin savunma harcamalarını artırmasını teşvik etme, Donald Trump'un son NATO Zirvesi'ndeki temel hedefiydi. Trump daha zirve sona ermeden memnuniyetsizliğini ifade etti, hatta NATO'dan çekilme tehdidinde bulundu. Bu nedenle, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO liderlerini çağırarak acil toplantı düzenlemişti. Toplantıdan sonra Donald Trump, NATO müttefiklerinin askeri harcamaları büyük ölçüde artırmayı kabul ettiğini duyurdu.

-Trump: Askeri harcamalar artırabilir -NATO: Böyle bir şey yok!

ABD ile Avrupa arasında anlaşmazlık görülüyor

Donald Trump'un 12 Temmuz'da NATO Zirvesi'nden sonra müttefiklerinden ayrı düşen açıklaması, ABD ve diğer NATO üye ülkeleri arasındaki anlaşmazlığı gösteriyor.

-Trump: Askeri harcamalar artırabilir -NATO: Böyle bir şey yok!


ABD'nin eski Moskova büyükelçisi: Thomas R. Pickering

“Trump'ın açıklaması gerçeği yansıttı mı? Elbette hayır. NATO ülkelerinin yayımladığı bildiriye göre, üye ülkeler daha önce belirlenen hedefe göre Gayrisafi Yurtiçi Hasılalarının (GSYH) yüzde 2'sini savunmaya harcayacak.”

ABD medyası: Toplantı Trump'ın ilan ettiği gibi başarılı değil

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor