Gümrük tarifeleri konusunda bir uyarı da FED başkanından

2018-07-13 18:44:50

Gümrük tarifeleri konusunda bir uyarı da FED başkanından

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ithal mallara koyulan gümrük tarifelerinin yükseltilmesinin, ülke ekonomisini olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Powell, "Marketplace" adlı internet sitesine verdiği mülakatta, ekonomi politikalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Powell, ABD'nin ticaret politikasındaki değişimin, Amerikan firmalarını endişeye sevk ettiğini belirterek, mevcut durumda ABD'nin ticaret politikasının gidişatının belirsiz olduğunu ifade etti.

Jerome Powell, şu değerlendirmelerde bulundu:

"ABD yönetimi daha düşük tarifelere yol açan ticaret politikası izlerse, ABD ekonomisine yarar getirilir. Ancak ek gümrük tarifeleri pek çok ürüne yayılırsa, bu ekonomimizi olumsuz etkileyebilir."

“İşlerin kötüye gitmesi durumunda” FED'in ne yapacağı sorusunu yanıtlayan Powell, "Eğer ekonomi zayıflarsa faiz oranlarını düşürebiliriz ya da artırma hızımızı yavaşlatabiliriz" ifadesini kullandı.

Powell, ekonominin zayıflanması ve enflasyon riskiyle karşı karşıya bulunabileceklerine işaret etse de, bu sorunların çözümü hakkında yorum yapmadı.

  Jerome Powell, vergi indirimi ve hükümet harcamalarının artırılması gibi finansal genişleme politikalarıyla ABD ekonomisinin gelecek üç yıl büyüyebileceğini savunarak, ancak yaşlanan nüfus ve yüksek sağlık harcamaları gibi unsurlardan dolayı uzun vadeli olarak ABD'nin mali durumunun kötüye gidebileceğine dikkat çekti.

  Faiz oranlarının artış hızını sıkı şekilde kontrol etmeleri gerektiğini vurgulayan Jerome Powell, düşük faiz oranının uzun vadeli olarak korunması durumunda fazla yüksek enflasyon, sermaye ve emlak balonu gibi risklerin ortaya çıkabileceğini, ancak faiz oranının hızlı artırılması durumunda ekonominin gerileyebileceğini ve yüzde 2 olan enflasyon hedefine ulaşılamayacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor