Guterres'ten çok taraflılığın önemine vurgu

2018-07-13 11:34:14 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, çok taraflılık temelinde kurulan uluslararası ilişkilerin küresel tehditlerin göğüslenmesi için büyük önem taşıdığını belirtti.


Guterres dün gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı ülkelerin, özellikle ABD'nin, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra oluşturulan uluslararası düzeni bozabilme ihtimalinden duyulan kaygılar bulunduğunu dile getirdi.


Guterres, bu endişeler karşısında dünya halkının BM'yi dünya barışı ve güvenliğini koruyan en önemli çok taraflılık aracı ve kalkınma ile insan haklarını destekleyen ana faktör olarak gördüğüne inandıklarını söyledi.


Bazı ülkelerin karşı karşıya bulunduğu tehditlerin giderek daha çok küresel nitelik taşıdığının altını çizen Guterres, bu tehditlerin de ancak çok taraflı yönetişim yoluyla ve uluslararası kurallar temelinde göğüslenebileceğini ifade etti.


BM Sekreteri, örgütte reform ihtiyacı bulunduğuna dikkat çekerek, reformun dünya halklarının taleplerinin karşılanmasını sağlamak amacıyla yapılmasının önemini dile getirdi.


BM ile ABD arasındaki ilişkilere de değinen Guterres, iki taraf arasında bazı alanlarda fikir ayrılıklarının bulunduğunu, ancak başka alanlarda pek çok işbirliği yapılabileceğini söyledi.


Guterres, fikir ayrılıklarının iki taraf arasındaki ilişkileri zedelemesinden kaçınılarak, işbirliğinin getirdiği fırsatların yakalanması gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor