Erdoğan NATO zirvesinde diğer liderlerle görüştü

2018-07-13 09:32:34 CRI

Erdoğan NATO zirvesinde diğer liderlerle görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesinin ikinci gününde ikili görüşmeler yaptı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO zirvesi için gittiği Brüksel'deki son gününde ikili temasları öne çıktı. Erdoğan dün, ilk olarak İtalya Başbakanı Guiseppe Conte ile bir araya geldi. Görüşme 40 dakika sürdü. 
Erdoğan daha sonra NATO zirvesi kapsamında yapılan devlet ve hükümet başkanları düzeyindeki "Afganistan Oturumu"na katıldı. Cumhurbaşkanı oturumdan sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile görüştü. 
Erdoğan, Bulgar mevkidaşı Rumen Radev ile de bir araya geldi. Ardından gerçekleştirilen heyetler arası görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Büyükelçi İbrahim Kalın da yer aldı. 
Recep Tayyip Erdoğan daha sonra, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la dünya kupası sohbeti dikkat çekti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat 15 dk sürdü.
Görüşmenin başında Fransa ile Hırvatistan'ın Rusya'da oynayacağı 2018 FIFA Dünya Kupası final maçı gündeme geldi. Macron'un "Rusya'ya gelecek misiniz?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ankara'dayım. Hükümeti yeni kurduk, işimiz çok ama televizyondan izleyeceğim." yanıtını verdi.
Erdoğan son görüşmesini ise Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaptı. Çipras görüşmeyi "Pek kolay olmadı ama daha ümitliyim" sözleriyle değerlendirdi.
Çipras'ın açıklamasına göre görüşmede, sınırı yasadışı olarak geçtikleri için Edirne'de tutuklu bulunan 2 Yunan askerin durumu da gündeme geldi.


Çipras, iki asker hakkında iddianame hazırlanmamasını eleştirdi ve Erdoğan'dan askerlerin yargılanmasını istediğini aktardı.


Aleksis Çipras, Ege'deki gerginliğin azaltılması ve Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili gayretlerin devam etmesi konusunda görüş birliği sağlandığını da ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor