Tayland'daki operasyonda mutlu son: Çocukların hepsi kurtarıldı

2018-07-11 10:51:57 CRI

Tayland'daki operasyonda mutlu son: Çocukların hepsi kurtarıldı

Tayland'daki mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörleri, riskli bir kurtarma operasyonu sonucunda 18 gün sonra kurtarıldı.

 

Chiang Rai Valisi Narongsak Osatanakorn dün akşam düzenlenen basın toplantısında, “İmkansız bir görevi sonlandırdık. Böylesi bir olay dünyada ilk kez yaşandı.” dedi.

 

Narongsak, operasyona katılan bütün doktorların ve deniz komandolarının mağaradan güvenli bir şekilde ayrıldıklarını açıkladı.

 

Diğer ülkelerden gelerek, operasyona destek veren kurtarma ekipleri için “Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar zamanımızın kahramanlarıdır.” ifadelerini kullanan Narongsak, “Sevginin gücüne şahit olduk. Herkes bu 13 çocuğa sevgilerini gönderdi.” dedi.


Yaşları 11 ila 16 arasında değişen 12 genç futbolcu ve 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tham Luang mağarasında kaybolmuştu.


Çocuklar, binin üzerinde görevlinin yürüttüğü yoğun arama çalışmaları neticesinde kaybolmalarından 9 gün sonra bulundu.

Çocuklara dalış eğitimi verildi

Kurtarma ekibi, zorlu görevi gerçekleştirmek için çocuklara temel dalış eğitimi verdi ve mağaranın bazı kısımlarını dalgıçlar ile çocuklar birlikte dalış yaparak geçti.

 

100 kişilik uzman dalgıçlardan oluşan ekip, suyla kaplı ve karanlık tünellerden geçerek, çocuklar ile antrenörlerine mağaranın çıkışına kadar başarıyla rehberlik etti.

Kurtarma süreci, çıkışa doğru giden halatlar boyunca çamurlu yüzeyde yürüme, tırmanma ve dalma gibi aşamaları içeriyordu.

  

Operasyon boyunca çocukların her birine ikişer dalgıç eşlik etti. Dalgıçlar, çıkışa ulaşıncaya kadar çocukların oksijen tüplerini de taşıdı.

 

Pazar günü başlatılan operasyonun ilk 11 saatinde 4 çocuk kurtarıldı. Diğer 4 çocuk da yine aynı ekip tarafından Pazartesi günü mağaradan çıkarıldı.

 

Hepsinin durumu iyi

Kalan 4 çocuk ile antrenör ise Salı günü kurtarıldı ve helikopterlerle hastaneye sevk edildi.


Hastaneden yapılan açıklamada, tüm çocukların sağlık kontrollerinin gerçekleştirildiği ve durumlarının iyi olduğu belirtildi.

 

Kurtarma operasyonunun başarıyla sonuçlanması Chiang Rai kentinde büyük sevinç uyandırdı. Hastane girişinde bekleyen insanlar, ambulansları alkışlarla karşıladı.

Mağaranın bundan sonra tamamen ziyarete kapatılabileceği ifade ediliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor