Tayland'da tekne faciasında ölü sayısı 45'e yükseldi

2018-07-10 20:48:36

Tayland'da tekne faciasında ölü sayısı 45'e yükseldi

 Tayland'da tekne faciasında ölen Çin vatandaşlarının sayısı bugün çıkarılan üç cesedin ardından 45'e yükseldi. 2 kişiye halen ulaşılamadı.

Tayland Phuket Valisi Norraphat Plodthong bugün düzenlenen basın toplantısında arama-kurtarma çalışmaları hakkında son durumu aktardı. Norraphat, yer ve cesetlerin özelliklerine göre 3 cesedin tekne faciasında ölen Çin vatandaşları olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Toplam 127 Çinli turist taşıyan Phoenix PC Diving ve Serenita adlı iki tekne 5 Temmuz saat 17.45'te Tayland'ın ünlü turizm adası Phuket açığında fırtına sonucu alabora oldu. Şu ana kadar ölü sayısı 45'i buldu. Bunlardan 44'ü su altından çıkarıldı. 2 kişi henüz kayıp durumda. Ölen ve kaybolan kişilerin tamamının Çin vatandaşı oldukları belirtiliyor.

Phuket açıklarında dün ve bugün ciddi yağış ve rüzgâr vardı. Tayland deniz kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre, kayıp kişileri arama çalışmaları sürüyor.

Diğer yandan Tayland polisi faciayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve kazadan sorumlu oldukları sanılan bazı kişilerin tutuklandığını açıkladı. 


Çin'den olayı aydınlatma çağrısı


Çin'in Tayland Büyükelçisi Lv Jian bugün Tayland Başbakanı Prayut Chan-ocha ile görüştü.


Lv Jian görüşmede, kazanın sebeplerinin ortaya çıkarılmasını ve sorumluların tespit edilerek olayla ilgili olarak kamuoyunun aydınlatılmasını istendi.


Lv Jian, turistlerin endişesini gidermek ve olası riskleri ortadan kaldırmak için Çin ile Tayland arasında turizm güvenlik mekanizması kurulması gerektiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor