Li Keqiang, Merkel ile görüştü

2018-07-10 11:28:48 CRI

Li Keqiang, Merkel ile görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

  Li, uluslararası arenada belirsizlik ve istikrarsızlığın öne çıktığı günümüzde, dünyanın iki önemli ekonomisi olarak Çin ve Almanya'nın hem iki taraflı hem çok taraflı işbirliğini derinleştirerek, serbest ticaret, adil ticaret ve adil uluslararası düzeni korumak için verdikleri olumlu sinyalin daha önemli olduğunu söyledi.

 Li; Çin'in karşılıklı saygı, eşit davranış, karşılıklı anlayış ve adil rekabet ruhuyla Almanya'yla olan ilişkilerini geliştirerek, işbirliğini ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.

Almanya'nın otomotiv işletmelerinin, Çin'deki ortak sermayeli projelerdeki hisse payının arttırılması ile kimya sanayi işletmelerinin büyük ölçekli yabancı sermaye projelerini hayata geçirmeleri konularında ilk defa anlaşmaya varıldığını belirten Li, bu durumun Çin'in dışa açılmaya ilişkin aldığı yeni tedbirlerin harfiyen yerine getirildiğini gösterdiğine işaret etti.

 Li, Çin'in fikri mülkiyet haklarına yönelik korumayı güçlendirerek, işletmeler arasındaki gönüllü teknolojik iletişimi teşvik edeceğini, teknolojik transferi ise zorlamayacağını ifade etti.

Li aynı zamanda, Çinli işletmelerin Almanya'da yatırım yapmaları için Almanya'nın adil bir ortam yaratarak, yüksek teknoloji ürünlerinin Çin'e yönelik ihracatı ve Çinli işletmelerin piyasaya girmelerini genişletmesini beklediğini söyledi.

Li, Çin'in önümüzdeki günlerde düzenlenecek 20. Çin-AB Liderler Görüşmesi'nde olumlu sonuçlar alınmasını umduğunu da dile getirdi.

Almanya Başbakanı Merkel ise, günümüzde uluslararası arenadaki gelişmelere bakıldığında, Almanya ve Çin'in ekonomi, ticaret ve teknoloji gibi alanlardaki işbirliklerini ilerletmesi ve açık temaslarda bulunmasının daha da büyük önem taşıdığına işaret etti.

Çinli işletmeleri Almanya'da yatırım yapmaya davet eden Merkel, önümüzdeki yıl Almanya ile Çin arasında yapılacak kültür yılı etkinlikleri fırsatıyla, kültürel iletişim ve işbirliğini de güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

20. Çin-AB Liderler Görüşmesi'nde ortak açıklama yayınlanacağını dile getiren Merkel, Çin ile AB arasındaki yatırım protokolüne ilişkin görüşmelerde de bir an önce ilerleme kaydedilmesini desteklediklerini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor