Koreli ailelerin buluşması için hazırlık yapılıyor

2018-07-09 15:58:30 CRI

Kuzey ve Güney Koreli yetkilier, Kore savaşı'nda ayrı düşen ailelerin buluşması için hazırlık yapıyor. Hazırlıklar kapsamında Güney Koreli bir heyet, bu sabah Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) gitti.


Kore Savaşı'nda ayrı düşen ailelerin Ağustos ayında yeniden buluşması planlanıyor.


Faaliyet hazırlıkları kapsamında, Güney Koreli hükümet yetkilileri, işçiler, Kızılhaç temsilcileri ve Hyundai Asan personelinden oluşan 22 kişilik bir heyet, yerel saatle 09.00 civarında askeri demarkasyon hattını geçip, Kuzey Kore'nin turistik Kumgang Dağı'na ulaştı.


Yetkililer, 1950-1953 yılları arasında gerçekleşen Kore Savaşı'nın ayırdığı ailelerin buluşma noktası olarak belirlenen Kumgang Dağı'ndaki tesisleri onarmayı amaçlıyor.


Güney Koreli Hyundai Asan Şirketi, 1998'de Kumgang Dağı'nda Korelerarası turizm projesi başlatmıştı. Ancak bir Güney Koreli turistin, dağın yakınındaki askeri bölgeye girdiği gerekçesiyle Kuzey Koreli bir asker tarafından vurulmasının ardından proje 2008 yılında askıya alınmıştı.


Güney Kore ve Kuzey Kore, iletişim ve işbirliğini güçlendirmek üzere 20-26 Ağustos günlerinde bir dizi insani faaliyet yapılması konusunda anlaşmaya varmıştı.


İki taraf arasında ayrıca, geçtiğimiz ayın sonunda ve bu ayın başında, demir yolu, kara yolu ve ormancılık çalışmaları hakkında görüşmeler düzenlendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor