BM: Suriye'nin güneybatısındaki gelişmelerden endişeliyiz

2018-07-07 21:03:42

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin güneybatısında sivillerin korunması ve güvenlik durumundan büyük endişe duyduklarını açıkladı.


Guterres, önceki gün basına verdiği demeçte, ilgili taraflara derhal düşmanca eylemlerini durdurmaları ve görüşmeleri yeniden başlatmaları çağrısında bulundu.


BM Genel Sekreteri Guterres, tüm olanakların kullanılarak, uluslararası insan hakları ve hukuklarına uyulması, her vakit ve koşul altında sivillerin can güvenliğinin korunması ve özgürce hareket etmelerine izin verilmesi, okullarla hastaneler gibi sivil tesislerin korunması gerektiğini vurguladı.


Guterres'in sözcüsü aracılığıyla duyurduğu söz konusu açıklamalarının ardından acil toplanan BM Güvenlik Konseyi, Suriye'nin güneybatısında giderek ağırlaşan insani krizin çözülmesi yönünde mutabakat sağlayamadı.


BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) yapılan açıklamada, Ürdün sınırındaki geçici kamplarda “sivrisinek ısırığı, susuzluk ve kirli suyla bulaşan hastalıklar” nedeniyle en az 15 Suriyelinin hayatını kaybettiği bildirildi.


BM, Dera bölgesinde 350 bin kişinin çatışmalar nedeniyle yerlerinden olduğu ve bu kişilerin çoğunluğunun İsrail ve Ürdün sınırlarında bulunan kamplarda yetersiz barınak, gıda ve su ortamında yaşam mücadelesi verdiği bilgilerini de paylaştı.


BM, ilgili tarafların çatışmada mağdur kalan sivillere insani yardım ulaştırmasını ve Ürdün gibi ülkelerin Suriyeli mültecilere sınır kapılarını açmasını talep etti.

 

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor