Analiz: Trump küresel ticareti sabote ediyor

2018-07-06 16:50:32 CRI

Analiz: Trump küresel ticareti sabote ediyor


(Xinhua, Ting Shen)

Aydın CINGI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Trump, başlattığı ticaret savaşında çıtayı sürekli yükseltiyor. En önemli ticaret partnerlerine karşı oluşturduğu gümrük duvarları, Çin'in ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin karşı önlemler almasıyla, sonucu öngörülemeyen bir çatışma döngüsüne yol açabilir.

Ticaret savaşında son gelişmelerin özeti

ABD Başkanı Trump, 1 Haziran 2018 itibariyle yalnızca Çin'e karşı değil aynı zamanda AB'ye, Kanada ve Meksika'ya karşı koruyucu gümrük vergileri koyma kararı almıştı. Trump, çelik üzerinden %25, alüminyum üzerinden %10 oranındaki vergileri sözde ulusal güvenlik gerekçesine dayandırdı.

Ancak ABD, Çin'e karşı daha ileri giderek, önce 50 milyar dolar tutarında Çin ürünlerinin ithalatına gümrük vergisi koydu. Beijing yönetimi, bu arada bir ticaret savaşı istemediğini, ama böyle bir savaştan da korkmadığını açıkladı; ama ABD'den yaptığı ithalata aynı kapsamda vergi getirdiğini ilan etti. Buna karşılık ABD, elini yükselterek, korumacılığının düzey ve kapsamını artırdı ve Çin'den yine anında karşılık gördü. Böylece, bir kısır döngü başlamış oldu.

Trump, bu türden bir kavgada Çin'e diz çöktürebileceğini sanmakla yanılgı içindedir. Dünya ekonomisinin %40'ının ABD ekseninde oluştuğu 1960'lardan, bu ülkenin küresel ekonominin ancak %20'sine değebildiği bugünlere gelinmiştir. Hele de geleneksel müttefiklerini bu konuda yanında değil karşısında bulan ABD, kendi gerçek gücünü abartarak davranmakta. Nitekim Haziran sonunda Trump, bir geri adım atarak Çin yatırımlarına karşı farklı kurallar uygulama kararından vazgeçti.

AB, Trump yönetimini, başlattığı ticaret savaşı dolayısıyla Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)'ye şikâyet etti. Aynı zamanda viski, jeans, motosiklet, tütün, yer fıstığı gibi bir dizi ABD ürününe gümrük vergisi uygulamaya yöneldi. DTÖ'ye, ABD'nin güvenlik gerekçelerinin asılsız olup aslında bu ülke tutumunun açık bir korumacılık olduğu iddiasıyla başvuran AB'nin sonuç alması, DTÖ bünyesinde prosedürün ağır işlemesi nedeniyle çok uzun sürebilir. AB Komisyonu Başkanı Juncker'in “ABD bize başka bir seçenek bırakmıyor” diyerek istemeden benimsediği misillemeler şimdiden bazı etkilere yol açmışa benzemekte. Örneğin motosiklet üreticisi Harley Davidson, 25 Haziran tarihinde, gümrük vergileri yüzünden üretiminin bir kısmını ABD dışına, başka ülkelere kaydıracağını açıkladı. ABD yönetimi, belki de bu türden zararlara uğrayarak, giriştiği ticaret savaşının iki yanı keskin bir bıçağa benzediğini anlayabilecektir.

Tırmanmanın olası sonuçları

Genelleşecek bir ticaret savaşının tehlikeleri gözle görülür biçimde ortada. ABD Başkanı bu ortamda dost-düşman tanımadan sadece öfkeyle kırıp döküyor. Dünya ticaret sistemi bu durumda kendini korumak zorundadır. Gümrük duvarlarının karşılıklı yükseltilme döngüsünün olası sonuçlarını ekonomistler hesaplıyor. ABD yaptırımları ve misillemeler böyle sürerse, Zürih Üniversitesi'nden uzman ekonomist Ossa'nın tahminine göre, küresel ekonomi %6,25 oranında daralabilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor