IMF raporu ABD'yi uyarıyor

2018-07-04 11:41:25

IMF raporu ABD'yi uyarıyor

Uluslararası Para Fonu IMF dün ABD'ye ilişkin 4. Madde Konsültasyon Raporunu yayınladı.

Raporda, ABD'nin vergileri düşüren ve hükümet giderlerini artıran mali teşvik politikasının enflasyon riskini artırabileceği, bu durum karşısında ABD merkez bankası FED'in faiz oranlarını daha hızlı şekilde artırmak zorunda kalacağı belirtildi. Ancak faiz oranlarındaki hızlı yükselişin küresel finans piyasasında daha büyük dalgalanmaya neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Rapora göre, ABD'de ve uluslararası finans piyasasında dalgalanmanın etkisiyle, makro ekonomisi zayıf olan yeni ekonomiler sermaye akışının tersine dönmesi riskiyle karşı karşıya bulunacak.

Raporda, ABD'nin mali teşvik politikasının kamu borç durumunu kötüleştirebileceği, altyapı tesisleri gibi alanlarda gereken arz yanlı reform için sermayenin yetersiz kalacağı kaydedilerek, küresel ekonomik dengesizliğin genişleyebileceğine dikkat çekildi.

IMF'nin icra direktörleri, ABD'nin son dönemde uyguladığı ticaret politikasının dünya ekonomisini zedeleyebileceği ve diğer ekonomilerin misillemelerine yol açabileceği endişesine de raporda yer verdi. Açık, adil ve kurallara dayalı çok taraflı ticaret sisteminin risk altında olduğu belirtildi.

ABD yönetiminin, yıkıcı tek taraflı önlemler almak yerine, ticaret ortaklarıyla işbirliğini geliştirip, engelleri ve çelişkileri çözmesi çağrısında da bulunuldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor