“Trump'ın ticaret politikası 1980'lerin devamı niteliğinde”

2018-07-03 10:13:40

“Trump'ın ticaret politikası 1980'lerin devamı niteliğinde”


(Arşiv, Xinhua)

(CRI Haber Merkezi)

ABD'li yatırım bankası Bank of America Merrill Lynch, Trump yönetiminin ticaret politikasını, 1980'li yıllarda uygulanan politikanın devamı olarak değerlendirerek, 30 yıl önceki gibi, ticaret savaşında en büyük zararı yine Amerikalı tüketicilerin göreceği uyarısında bulundu.

Bankanın ekonomisti Ethan Harris tarafından hazırlanan raporda, Trump'ın gümrük tarifesi ve ikili ticaret açığına bu denli ‘kafayı takmasının', 1980'li yıllarda uygulanan bazı politikalarla ilişkili olduğu belirtildi; son uygulamaların, özellikle Japonya'ya karşı izlenen ticaret tedbirlerinin yeni bir versiyonu olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, 1980'li yıllardan alınacak bazı derslerin bugün dahi güncelliğini yitirmediği kaydedilerek, bu dersler şöyle sıralanıyor:

Ticareti kısıtlayıcı engeller koymak, her zaman ticaret açığını azaltmaz. Diğer yandan, ABD'li tüketiciler büyük bedeller ödüyor, gümrük tarifesi ve ticari engellerin, ürün maliyetinde yol açtığı yükseliş, ABD'de kişi başına gelirinin büyük kısmını etkiliyor. Koruma altına alınması gereken sektörler yardım alamıyor.

İthal otomobillere koyulan sınırlamalar nedeniyle Japon malı otomobillerin ABD piyasasındaki pazar payı daraldı, ancak sadece yüzde 3 oranda azalma görüldü. Bunun yanı sıra, ABD'ye giren Japon otomobillerinin fiyatı yükseldi. Benzer durum çelik ve yarı iletken gibi sektörlerde yaşandı. Elde edilen ‘minik zaferler' ABD'de sıradan vatandaşa ve ABD ekonomisine büyük zararlar getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor