FT: Trump'ın otomobil vergileri küresel ticaret savaşının fitilini yakıyor

2018-07-02 15:13:27

Financial Times gazetesi, AB Komisyonu kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, ABD yönetiminin ‘cezalandırıcı' gümrük tarifesi uygulamalarını sürdürmesi ve otomobil ithalatını kısıtlaması halinde, dünya ülkelerinin 300 milyar dolar tutarındaki ABD mallarına misilleme tarifeler uygulayabileceğini belirtti.

İngiliz Financial Times gazetesinde Jim Brunsden imzasıyla çıkan makalede, AB Komisyonu'nun ABD Ticaret Bakanlığı'na gönderdiği bir belgeye dayanarak şu ifadelere yer verildi: “ABD'nin otomobil ve yedek parça ithalatının ulusal güvenliği tehdit edip etmediğiyle ilgili olarak başlattığı soruşturma, dünyada kapsamlı bir ticaret savaşına neden olabilir, ABD'nin kendi otomobil sektöründe istihdamı zedeleyebilir. AB ve diğer ekonomiler, misilleme önlemler alabilir. Bu önlemlerin etkilediği ticaret hacmi 294 milyar dolara ulaşabilir, ABD'nin geçen yılki ihracatının yüzde 19'unu oluşturabilir.”

ABD Başkanı Trump geçen ay yaptığı bir konuşmada, AB'nin ABD ürünlerine yönelik engeli kaldırmaması halinde AB'den ithal edilen otomobillere yüzde 20 oranında gümrük vergisi koyulacağını dile getirmişti. Daha sonra ABD yönetimi demir ve alüminyum ürünlerine sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10'luk e gümrük tarifeleri getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor