Rusya DTÖ'ye başvurdu

2018-06-30 15:51:10 CRI

ABD'nin Rusya'dan ithal edilen çelik ve alüminyum ürünlerine ek gümrük vergisi uygulaması nedeniyle, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) başvurduğu açıklandı.


Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşki dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Rusya'dan ithal edilen çelik ve alüminyum ürünlerine ek gümrük vergisi uygulama kararının DTÖ'nün ilkelerini ihlal ettiğini ve bu nedenle DTÖ'ye başvurduklarını söyledi.


Oreşki, daha önce de Avrupa Birliği, Çin, Hindistan, Kanada, Meksika ve Norveç'in aynı gerekçe ile DTÖ'ye başvurduğunu hatırlattı.


Rus bakan 19 Haziran'da yaptığı konuşmada, ABD'ye ihraç edilen çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirilmesi karşılığında, kendilerinin de bu ülkeden ithal ettikleri bazı ürünlere ek vergi uygulayacaklarını söylemişti.


DTÖ'nün Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması kapsamında belirlenen kurallara göre, anlaşmazlığın iki taraf arasında yapılacak müzakereler ile çözülmesi gerekiyor. Müzakere sonucunda hiçbir sonuç elde edilememesi durumunda ise, Rusya DTÖ'den bir uzman grup kurmasını talep edebilir.


ABD hükümeti tarafından Mart ayında yapılan açıklamada, ithal çelik ve alüminyum ürünlerine, ülkenin “ulusal güvenliğine” tehlike oluşturduğu gerekçesiyle yüzde 25 ve yüzde 10 oranında ek tarife uygulanacağı açıklanmıştı.


Bu kararın yürürlüğe girmesinin ardından birçok ülke DTÖ'ye şikâyette bulunmuştu ve aynı zamanda ABD'nin başlıca ticaret ortakları da misilleme önlemler almıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor