BM: Uluslararası terörle mücadele işbirliği güçlendirilmeli

2018-06-29 12:00:55

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası terörle mücadele işbirliğinin artırılması ve terörizmin kök nedenlerinin tespit edilmesine odaklanılması gerektiğini açıkladı.


Guterres, dün düzenlenen BM Terörle Mücadele Üst Düzey Konferansı'nda yaptığı konuşmada, terörizm ve radikalizmin getirdiği meydan okumaların önceden görülmemiş seviyeye ulaştığına işaret ederek, terörizmin uluslararası barış ve güvenliğe zarar verdiği gibi sürdürülebilir kalkınmaya da engel oluşturduğunu kaydetti.


Terörizmin ön cephesini siber dünyada genişlettiğini vurgulayan Guterres, terörle mücadelede çok taraflı işbirliğini güçlendirmenin en büyük öncelik olduğunun altını çizdi.


Küresel terörle mücadelede bilgi ve istihbarat paylaşımının önemine de değinen Guterres, BM'nin bu konuda koordinatör rolünü artıracağını kaydetti.


Terörle mücadelede odak noktanın terör kaynaklarına yöneltilmesi gerektiğine dikkati çeken Guterres, sadece askeri yollara başvurulmaması çağrısı yaptı. Uzun vadeli çatışma, hukuki yaptırımlardan yoksunluk, insan hakları ihlalleri, yoksulluk, istihdam sorunu ve ötekileştirme gibi olumsuz unsurların terörizmi doğurabileceğini belirten Guterres, terörle mücadelede nihai zafer kazanmak için esas olarak terör faaliyetlerini önceden tespit edip engelleme, hukuku güçlendirme ve ekonomik kalkınmayı sağlama gibi adımlar atılması gerektiğini söyledi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor