AIIS: 232. madde Anayasa'ya aykırı

2018-06-28 15:41:36

Amerika Uluslararası Çelik Enstitüsü (AIIS) ve enstitüye bağlı iki işletme, Trump yönetiminin ek vergi kararının ABD Anayasası'na aykırı olduğu gerekçesiyle ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi'ne dava açtı.


AIIS, Trump yönetiminin ithal edilen demir çelik ürünlerine yönelik 232. madde doğrultusunda yüzde 25'lik ek vergi getirmesinin ABD Anayasası'na aykırı olduğunu açıklayarak, konuyu ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi'ne taşıdı.


Enstitü, dün yaptığı açıklamada, ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi'nin söz konusu ek vergi tedbirini derhal durdurması talebinde bulundu.


Açıklamada, 1962 Ticareti Genişletme Kanunu'nun 232. Maddesi gereğince Kongre'nin bazı yetkilerinin ABD Başkanı'na teslim edilmesinin Anayasa'ya aykırı olduğuna işaret edildi.


232. Madde'nin ABD Başkanı'nın yetkilerini kısıtlayan kurallardan yoksun olduğuna dikkat çekilen açıklamada, güçler ayrılığı ilkesini ihlal ettiği ve Anayasa'yı koruma ve denge mekanizmasını bozduğu belirtildi. Enstitü, ABD Başkanı'nın 232. maddeye dayanarak aldığı kararlara soruşturma başlatılması için de herhangi bir hüküm bulunmadığını vurguladı.


Serbest ticareti savunan AIIS'ye bağlı işletmeler demiryolu, ulaştırma, deniz limanları, ticaret ve lojistik alanlarında faaliyet göstermekte.


ABD Başkanı Donald Trump, 232. madde gereğince, ulusal güvenlik gerekçesiyle ithal edilen demir, çelik ve alüminyum ürünlerine ek vergi kararı almış, otomobil ve oto yedek parçaları ithalatına yönelik soruşturma başlatmıştı. Bu karar, gerek ABD toplumunun birçok çevresi, gerekse uluslararası toplum tarafından eleştirildi. ABD'deki 270 yerel ve ulusal ticari örgüt ortak bir mektup yayımlayarak, Kongre'nin ABD Başkanı'nın ek vergi tedbirini kısıtlamasını istedi.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor