BM Yemen Özel Temsilcisi, Aden'de

2018-06-28 11:33:49 CRI

BM Yemen Özel Temsilcisi, Aden'de

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Suudi Arabistan destekli güçler ile Husiler arasında ateşkese aracılık etmek üzere dün Yemen'in güneyindeki liman kenti Aden'e ulaştı.

Martin Griffiths, Aden'de Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve diğer üst düzey hükümet yetkilileriyle bir araya geldi.

Griffiths, Yemen Cumhurbaşkanı ile görüşmesinde, Hudeyde limanının BM'nin yönetimine geçmesi için Husilerin limandan çekilmesini ve kentin diğer bölgelerinin yine Husilerin kontrolü altında kalmasını önerdi.

Hadi, BM'nin aracılık ettiği barış anlaşmasına varılması için Husilerin Hudeyde'den tamamen çekilmesi şartında ısrar ettiklerini belirterek, Griffiths'in önerisini reddetti. Hadi, şartlar yerine getirilmediği takdirde önümüzdeki günlerde İran destekli Husilere karşı kapsamlı askeri operasyon girişiminde bulunacaklarını söyledi.

Yemen Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada da Hudeyde limanının Hudeyde kentinden ayrı düşünülemeyeceği vurgulanarak, kentte Husilerin varlığının tamamen reddedildiği ve asla kabul edilemeyeceğinin altı çizildi.

Hudeyde limanı; Yemen'in ithalatının yüzde 70'e yakını ile ticari mallar ve insani yardımların Husilerin kontrolündeki bölgeye ulaştığı tek kanal konumunda.

BM yetkilisi Griffiths, Hudeyde'yi özgürlüğe kavuşturmak için yapılan savaşların, Yemen'de yoksulluk ve kötü beslenme oranlarının en yüksek olduğu Hudeyde kentinde insani felakete yol açacağı ve 250 bin kişinin yaşamını kaybetme tehlikesinin bulunduğu konusunda Yemen'i uyardı.

Yemen hükümeti ve Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki koalisyon güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran'da operasyona başlamıştı. Bu kapsamda ilerleyişini sürdüren koalisyon güçleri, 16 Haziran'da Hudeyde Uluslararası Havalimanı'nın tamamında kontrolü sağlamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor