ABD'de ‘ticari terörizm'in sonuçları ortaya çıkmaya başladı

2018-06-27 17:58:17 CRI

Sheng Yuhong - CRI

Çin ve Kanada gibi ülkeler ile AB'nin, ABD'nin açtığı ticari savaşa ilişkin olarak birçok kez “ticari savaşın bir galibi olmaz” şeklinde uyarlarda bulunmasına rağmen, Beyaz Saray bu çağrıları hiç önemsemedi. Ta ki gurur duydukları “Made in USA” tarafından derin bir yara alıncaya kadar...

ABD'li motosiklet üreticisi Harley Davidson, Avrupa Birliği'nin (AB) ABD'ye misilleme olarak gümrük vergisi uygulamasından dolayı, üretiminin bir kısmını yurt dışına taşıma kararı aldı.

Yüz yıllık geçmişe sahip Harley Davidson tarafından önceki gün yapılan açıklamada, “AB'nin ABD'den ithal edilecek motosikletlere misilleme olarak gümrük vergisi uygulamasından kaçınmak amacıyla” motosiklet üretiminin bir kısmının yurt dışına taşınması kararı alındığı belirtildi.

Aynı gün başta Facebook, Amazon, Apple, Netflix ve Alphabet olmak üzere ABD'deki beş teknoloji devi de 80 milyar dolar tutarında piyasa değeri kaybetti.

Trump, Harley Davidson'a çok öfkeli

Tüm dünya, ABD Başkanı Trump'ın son günlerdeki öfkesini hissedebiliyor. Trump, Twitter hesabından attığı tweetlerde, Harley Davidson'ı “teslim bayrağı” açan ilk şirket olmakla suçladı ve “Bu onlar için sonun başlangıcı olur ve daha önce hiç görülmemiş bir şekilde vergilendirilirler!" gibi bir tehditte bulundu.

Trump'a göre, Harley Davidson, “Made in USA”in seçkin temsilcilerinden. Üstelik kendisine Beyaz Saray yolunda en çok yardımı sunan şirketlerden biri. Beyaz Saray, ticaret ortaklarına ek gümrük vergisi uygulamak ve yurt içindeki işletmelerin vergilerini düşürmek, Harley Davidson gibi ABD'li işletmeleri korumayı, daha çok üretim hatları ile sermaye ve iş imkânının ABD'de kalmasını amaçlıyor. Şimdi ise “yardımcı”, “hain”e ve “en çok korunmak istenen” ise ‘ilk önce kaçan'a dönüştü. Bütün bunlar Trump'ın asıl niyetine ters düşüyor.

Fakat Trump'ın şirketi suçlamaya hakkı yok. Çünkü onun emriyle uygulanan tek taraflı ticari korumacılık, Harley Davidson gibi ABD'li şirketleri umutsuz bir duruma düşürdü.

Riskler karşısında zorunlu bir adım

AB'nin, ABD'ye vergi uygulama konusunda misilleme tedbirler almasından dolayı, Harley Davidson'ın AB'deki vergi oranı yüzde 6'dan yüzde 31'e yükseldi. Bu durum da, şirketin AB'deki her bir motosikletinin fiyatının ortalama 2 bin 200 dolar artması ve yıllık masrafın ise 80 milyon dolardan 100 milyon dolara yükselmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla Harley Davidson'ın yurt dışı planında değişiklik yapması, şirketin riskleri önlemek için attığı gerekli ve zorunlu bir adım.

Üretimini yurt dışına taşıyan ilk “Made in USA” şirketlerden Harley Davidson ile ilgili son gelişme, Trump yönetimin ekonomik ve ticari politikalarında başarısız olduğu sinyallerini gösteriyor ve bu durum bir dizi etkiye yol açacak.

Şu an ABD'nin enerji, tarım ve imalat endüstrileri zorluklarla karşı karşıya kalmış durumda. Çin, Hindistan, Türkiye ve Meksika gibi daha fazla ülkenin ve AB'nin ABD menşeli ürünlere misilleme vergi uygulamaya başlamasıyla birlikte, ABD daha fazla “Made in USA” kalesinin yurt dışına gittiğini görecektir.

Yurt dışı piyasayı hedefleyen şirketlerden daha önce eşi görülmemiş yüksek vergi alınması halinde, “ticaret terörizminin” ilk kötü sonuçlarını hiç şüphesiz ABD yönetimi tecrübe edecek.

ABD'nin hâlâ başka ülkelere ek vergi baskısı yapması, yani “ticaret terörizmi” başlatması, küresel yatırım, istihdam, piyasa ve turizm alanlarını ciddi şekilde etkiliyor.

Uluslararası ticaret yavaşladı

Dünyanın değişik bölgelerindeki limanlar ile havaalanlarından ürün gönderimi yavaşladı. En önemli sebepler arasında ise, hammadde fiyatlarının artması, tarım ürünlerinin piyasaları kaybetmesi ve Alman fabrikalarının siparişlerinin azalması gibi durumlar bulunuyor.

Başta Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde olmak üzere son günlerde birçok uluslararası örgüt yetkilisi bir kez daha ticari savaşın bir galibi olmayacağı uyarısını yaptı.

Son olarak Harley Davidson'ın üretimini yurt dışına taşıma kararı da Trump'ı öfkelendirdi. Bir sonraki aşamada ise, AB, Hindistan, Türkiye, Meksika ve Çin gibi daha fazla ülkenin vergi tedbirleriyle karşılaşacak olan ABD yönetimi, yaptıklarının bedelini yine kendisi ödeyecek.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor