“Trump'ın vergi tedbiri alma yetkisi kısıtlanmalı”

2018-06-27 15:03:45

ABD'deki 270'ten fazla ticaret örgütü, Kongre'nin ABD Başkanı'nın ulusal güvenlik gerekçesiyle vergi tedbirlerine başvurma yetkisini kısıtlaması talebinde bulundu.

Bir kısmı ulusal bir kısmı da yerel düzeyde faaliyet gösteren söz konusu ticaret örgütleri, dün senatörlere yolladıkları mektupta, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve bazı senatörlerce sunulan ilgili karar tasarısını desteklediklerini açıkladılar.

Karar tasarısı, ABD Başkanı'nın, 1962 Ticaret Genişletme Yasası'nın 232. maddesi doğrultusunda ithalatı kısıtlayacak tedbirlere başvurmadan önce ilgili planını Kongre'ye sunmasını ve bu planın 60 gün içinde Kongre'de görüşülmesini ve oylanmasını gerektiriyor. Söz konusu tasarı, hem ABD hükümetinin yakın tarihte uygulamayı planladığı 232. madde soruşturmasını, hem de son iki yıl içinde gerçekleştirilen tüm ticari soruşturmaları kapsıyor.

ABD'li ticaret örgütleri, ülkedeki ticaret ve tarım çevrelerinin ABD Başkanı'nın 232. maddeye dayanarak vergi tedbirlerini aşırıya varan şekilde uygulamasının ulusal çıkarlara getirebileceği zararlardan endişe duyduklarını belirtiyorlar.

Ticaret örgütlerine göre, ABD'nin çelik ve alüminyum ürünlerinin ithalatına getirdiği ek vergiler, ülkenin başlıca ticari ortaklarının misilleme yapmalarına da yol açabilir.

Ticaret örgütlerinin temsilcileri, ayrıca ABD yönetiminin otomobil yedek parçaları ithalatında da ek vergi uygulama tehdidinde bulunmasının, ülke ekonomisine büyük zarar getirebileceğini savunuyorlar.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor