Kore Yarımadası'nda demiryolu anlaşması

2018-06-26 20:02:36 CRI

Güney Kore ve Kuzey Kore, iki ülke sınırındaki demiryollarının bağlanması ve modernize edilmesi çalışmalarının ortaklaşa yürütülmesi konusunda anlaşmaya vardı.

İki ülkenin delegasyonları, Koreler arası demiryolu modernizasyonu ve bağlantısı konularını görüşmek üzere, sınırdaki Panmunjom köyünün Güney Kore (KC) tarafında bulunan Peace House'da (Barış Evi) bir araya geldi.

Toplantıda, iki ülkenin doğu ve batı koridorlarındaki demiryolu bağlantısı ve Kuzey Kore'deki (KDHC) demiryolu modernizasyonu ele alındı.

Toplantının ardından, iki ülke sınırındaki demiryollarının bağlanması ve modernize edilmesi çalışmalarının ortaklaşa yürütülmesi konusunda mutabakat sağlandığı açıklandı.

Güney Kore delegasyonuna başkanlık eden Toprak, Altyapı ve Ulaşım İkinci Bakan Yardımcısı Kim Jeong-ryeol görüşme öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, Kuzey Koreli mevkidaşı ile Koreler arası demiryolu bağlantısında ve modernizasyonunda gerekli konuları değerlendireceklerini belirtmişti

Kim Jeong-ryeol ayrıca, nükleer ve füze programları dolayısıyla Kuzey Kore'ye uygulanan uluslararası yaptırımlara rağmen, iki tarafın yaptırımlar kaldırıldıktan sonra yapılabilecek demiryolu bağlantısı hazırlıklarını görüşebileceğini kaydetmişti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor