Arap ülkeleri, Çin ile işbirliğini güçlendirmeyi arzuluyor

2018-06-26 10:25:24 CRI

Arap Birliği'nin dünkü toplantısında, Arap ülkelerinin Çin ile barış, güvenlik ve kültürel temas gibi farklı alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi için atılacak adımlar görüşüldü.

Arap Birliği ülkeleri, dün Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanarak, Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu (CASCF) kapsamındaki bakanlar toplantısı için gerekli hazırlıkları ele aldı.

Mısır'ın resmî haber ajansı MENA'nın haberinde, Arap ülkelerinden gelen temsilcilerin CASCF gündemini ele aldıkları belirtildi. Arap temsilciler, Çin ve Arap ülkeleri arasındaki geleneksel dostluğu sağlamlaştırmanın yanı sıra, Kuşak ve Yol'un inşasını ilerletme ve ekonomi, güvenlik ve kültür alanlarındaki işbirliğini güçlendirme konularında da fikir alışverişinde bulundu.

Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu kapsamındaki bakanlar toplantısı 10 Temmuz'da Çin'in başkenti Beijing'de düzenlenecek.

Toplantıda, Kuşak ve Yol'un inşasının yanı sıra, yeni tip uluslararası ilişkilerin inşası ve insanoğlu için ortak kader topluluğunun oluşturulması konuları masaya yatırılacak. Bakanlar, ayrıca CASCF mekanizmasının işleyişi ile farklı uluslararası ve bölgesel sorunlar hakkında da kapsamlı ve derin tartışmalar yürütecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor