Trump'tan AB otomobillerine vergi tehdidi: Burada üretin!

2018-06-23 17:00:24

Trump'tan AB otomobillerine vergi tehdidi: Burada üretin!

ABD ile Avrupa arasındaki ticaret savaşı kızışıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği'ni (AB) Avrupa'dan ithal edilen tüm araçlara yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulamakla tehdit etti.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, AB'nin ülkesine yönelik tarifeleri ve ticaret bariyerlerini kaldırmaması durumunda Avrupa'dan ithal edilen otomobillere yüzde 20 ek gümrük vergisi getirileceğini bildirdi. Bu oran, mevcut yüzde 2,5'lik gümrük vergisinin oldukça üzerinde.

Paylaşımında, ABD'nin ticaret konusunda geri adım atmayacağına işaret eden Trump, "AB tarafından ABD'ye, büyük şirketlerine ve çalışanlarına uzun zamandır uygulanan tarifeler ve ticaret bariyerleri, yakında parçalanıp kaldırılmazsa ABD'ye gelen tüm arabalarına yüzde 20 gümrük vergisi getireceğiz. Burada üretsinler." ifadelerini kullandı. Bu mesajın ardından Volkswagen, Daimler AG ve BMW gibi Avrupa otomobil şirketlerinin Frankfurt borsa hisseleri düştü.

ABD Ticaret Bakanlığı Mayıs ayı sonunda ithal edilen otomobiller ve yedek parçalarına yönelik sözde “232 soruşturma”sını hayata geçirmişti. ABD, onlarca yıldır ithal edilen otomobillerin, yurt içi araç endüstrisinin “gücünü azalttığını” savunuyor.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Ticaret Bakanlığı Kasım ayından önce Başkan Trump'a somut bir plan sunmaya hazırlanıyor.

Daha önce ABD yönetimi ithal edilen çelik ve alüminyuma yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmişti. Bu karar gerek ülke içinden gerekse ülke dışından büyük tepki çekti. Pek çok ülke, ABD'nin ek gümrük vergilerine misillemeyle karşılık verdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor