ABD-Güney Kore askeri tatbikatı süresiz askıya alındı

2018-06-23 16:31:17

ABD-Güney Kore askeri tatbikatı süresiz askıya alındı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dana White, ABD ordusu ile Güney Kore ordusu tarafından planlanan ortak tatbikat ve eğitim programlarının “süresiz askıya alındığını” belirtti.


Açıklamaya göre, Savunma Bakanı James N. Mattis, ABD-Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) arasında 12 Haziran'da Singapur'da gerçekleştirilen zirvede belirlenen hedeflere ulaşmak için, önümüzdeki 3 aylık sürede yapılması planlanan “Ulchi Özgürlük Bekçisi” tatbikatı ve Güney Kore Deniz Kuvvetleriyle yapılacak iki eğitim programını durdurmaya karar verdi.


Önümüzdeki dönemde tatbikatla ilgili kararların, Kuzey Kore'nin ABD ile verimli ve samimi bir görüşme yürütüp yürütmemesine bağlı olduğu da belirtildi.


ABD ile Güney Kore arasında Ağustos ayında düzenlenmesi planlanan “Ulchi Özgürlük Bekçisi” tatbikatının erteleneceği, daha önce Pentagon tarafından duyurulmuştu.


Pentagon, Güney Kore ile yapılan ortak tatbikatların savunma niteliğinde olduğunu savunuyordu. Buna karşın, ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jiong Un'la Singapur'da yaptığı görüşmede, “provokatif” ve “masraflı” ortak tatbikatlara ara vereceklerini söyledi. Trump ayrıca, ABD ile Kuzey Kore arasındaki müzakerenin samimiyetle sürdürülmesi halinde, Güney Kore ile bir daha tatbikat yapmayacaklarının altını çizdi.


ABD ile Güney Kore tarafından Kore Yarımadası'nda yürütülen tatbikatlar “Anahtar çözüm”, “Tay Kartal” ve “Ulchi Özgürlük Bekçisi” adlarını taşıyor. Yarımadada oluşan yeni duruma gelinceye kadar, “Anahtar çözüm” ve “Tay Kartal” ilkbaharda, “Ulchi Özgürlük Bekçisi” ise Ağustos ayında yapılıyordu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor