Sepp Blatter'in Dünya Kupası'ndaki varlığı tartışma yarattı!

2018-06-23 16:24:10

Sepp Blatter'in Dünya Kupası'ndaki varlığı tartışma yarattı!

Dünya Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) eski Başkanı Sepp Blatter dün St. Petersburg'da Brezilya ile Kosta Rika'nın karşılaştığı maçta basının karşısına çıktı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Sepp Blatter'i Dünya Kupası maçlarını izlemeye davet ettiği bildirildi.

Sepp Blatter 82 yaşında olmasına rağmen bedensel ve ruhsal olarak dinç bir halde basının karşısındaydı, Blatter gazetecilerin fotoğraf çekimi taleplerini de kırmadı.

Blatter, Şubat 2016'da FIFA'daki yolsuzluk skandalı nedeniyle 6 yıl futboldan men edildi. FIFA Başkanlığı görevini Gianni Infantino devraldı.


İngiliz gazetecinin sorusu kızdırdı…


Sepp Blatter, gözlerden uzak kalmaktan sıkılmış olacak ki, bu hafta Moskova'ya gelir gelmez kaldığı otelde bir basın toplantısı düzenledi.

Bir İngiliz gazetecinin “Dünya Kupası'na gelmeniz, aldığınız yasağa aykırı değil mi?” sorusuna Blatter sert karşılık verdi: “Burada bulunmam garip değil. Ben FIFA'nın şu anki başkanı olsam, eski başkanı Dünya Kupası'na davet ederdim. Gelmeden önce FIFA'nın diğer temsilcilerini aradım. Benim maçlarda görünmemi olumlu karşılıyorlar. Futbol, insanları bir araya getiriyor, neden birini dışlayalım?”

Yine de Blatter'in, Rusya Dünya Kupası Organizasyonu tarafından kendisine verilen “taraftar kartı”yla maçı izlemesi, eski bir FIFA başkanı için incitici olsa gerek. 17 sene dünya futbolunun patronluğunu yürüten birinin, bir gün ancak “taraftar kartıyla” tribünde kendisine yer bulabileceğini kim tahmin edebilirdi...

Blatter ayrıca aldığı cezanın sadece kendisini antrenör veya hakem olmaktan men ettiği görüşünde, maçları izlemesinde yahut futbol sahasına girmesinde bir engel olduğunu düşünmüyor.


VAR'a direnmişti, endişesi sürüyor…

 

Blatter, FIFA Başkanlığı döneminde, oyunun tutarlılığını ve akıcılığını bozacağı gerekçesiyle ileri teknolojilerin sahaya girmesine karşı çıkıyordu. Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kupası maçlarında video yardımcı hakem (VAR) teknolojisi kullanıldı ve daha grup maçları itibariyle çok sayıda hatanın önüne geçildi.

Bu konuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Blatter, “Futbol kuralları hakemlere büyük yetki tanıyor. Hakemler kendi görüşüne göre maçta karar veriyor. Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemini kullanan hakemler Güney Amerika, Avrupa ve diğer kıtalardan geliyorlar. Bunun için penaltı standartları farklı. Ben teknolojiye karşı çıkmıyorum, ama standartların farklı olmasından endişeleniyorum” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor