Rusya ve Güney Kore'den Kore yarımadasında ortak tavır

2018-06-23 15:03:19

Rusya ve Güney Kore'den Kore yarımadasında ortak tavır

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesini ziyaret eden Kore Cumhuriyeti (KC, Güney Kore) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile Moskova'da görüştü.

İki taraf, Kore Tarımadası'nın nükleerden arındırılması ve uzun vadeli barışının korunması için işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Kremlin'den dün yapılan açıklamaya göre, Putin görüşmede yarımadada gelinen noktayı takdirle değerlendirerek, müzakere yoluna girilmesinin, tansiyonu düşüreceğini söyledi.

Vladimir Putin ve Moon Jae-in'in yaptığı görüşmenin ardından yayınladıkları ortak bildiride, Moskova ve Seul'un Rusya, Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki ekonomik projeleri teşvik etmeye yönelik araştırmalar konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Bildiride, Singapur zirvesinin, nükleerden arınma ve uzun vadeli barış hedefinde olumlu kazançlar getirmesi temenni edildi.

Kremlin'in sitesinde yayınlanan ortak bildiride, "Rusya Federasyonu, Güney Kore ve Kuzey Kore arasında üçlü ekonomik projeleri teşvik etmek için ortak araştırma ihtiyacını kabul eden taraflar, demiryolu, gaz ve elektrik enerji sektörlerinde bu tür araştırmaları yürütmek için uzmanlaşmış kurum ve kuruluşlar aracılığıyla işbirliği yapma konusunda anlaşmaya vardı" ifadelerine yer verildi.

Ziyarette Moon Jae-in'in Putin'i Güney Kore'ye davet ettiği de bildirildi. Moon, 1999 yılından beri Rusya'ya giden ilk Güney Kore lideri oldu.

Moon'un, FIFA 2018 Dünya Kupası kapsamında ülkesinin Meksika ile yapacağı maçı da izlemesi bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor