ABD'nin 'sıfır tolerans' politikasına tepki büyüyor

2018-06-20 20:56:13

ABD'nin 'sıfır tolerans' politikasına tepki büyüyor

 ABD hükümetinin, göçmen çocukları zorla ailelerinden ayırma politikası bölge ülkelerinde büyük tepkiyle karşılandı.


Meksika Dışişleri Bakanı Luis Videgaray dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin göçmen çocukları ailelerinden ayırma politikasını “kararlı ve sert” bir tutumla kınadıklarını belirtti. Dışişleri Bakanı Videgaray, göçmen çocuklar arasında engelli olanların da bulunduğunu ve kırılgan bir durumla karşılaştıklarını hatırlatarak, bazı çocukların ailelerini telefonla aramalarının bile yasaklandığına dikkat çekti. ABD hükümetinin girişimlerini “insanlık dışı” ve “vahşi” olarak niteleyen Videgaray, uluslararası toplumun bu “kabul edilemez” uygulamayı ortaklaşa kınaması çağrısında bulundu.


Guatemala da ABD'nin sözde “sıfır tolerans” politikası uygulamasından üzüntü duyduklarını ve bu tip uygulamaları kabul edemeyeceklerini bildirdi. ABD'nin söz konusu politikalarını tekrar değerlendirmesi ve Guatemala kökenli göçmenlerin temel insan haklarını korumak için somut tedbirler alması çağrısında bulunuldu.


Honduras Dışişleri Bakanlığı tarafından önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya gönderilen mektupta, ABD'nin göçmen politikasından duyulan kaygı ifade edildi. Mektupta, Honduras kökenli göçmenler arasında çok sayıda reşit olmayan çocuk bulunduğu, bu çocukların ailelerinden zorla ayırılarak yabancı bir ortamda yargı işlemleriyle tek başına uğraşmak zorunda bırakıldıkları, bu politikanın insanlık dışı olduğu kaydedildi. Honduras ayrıca, kendi göçmenlerinin temel haklarını koruma sorumluluğuna sahip olduğunu açıkladı.


Saerduowa hükümeti tarafından önceki gün yapılan açıklamada, ABD'nin sözde “sıfır tolerans” politikasının Saerduowalı göçmen çocukları bedenen ve ruhen incittiğine dikkat çekildi. Açıklamada, ABD hükümetinin reşit olmayan çocukları koruma meselesini göçmen sorununa dâhil etmemesi ve göçmen sorununu insan haklarını hiçe sayarak ele almaması çağrısında bulunuldu.


Trump yönetiminin yeni uygulamasına göre, ABD'ye yasa dışı yollardan giren yetişkinler gözaltına alınırken, çocukları Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tahsis ettiği bakımevlerine gönderiliyor.


ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından 15 Haziran'da açıklanan son verilere göre, 19 Nisan-31 Mayıs günleri itibariyle ülkeye yasadışı geçişlerde reşit olmayan 1995 çocuk ailesinden ayrılmak zorunda bırakıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor