Dünya, ABD'nin ticari savaş başlatmasına tepkili

2018-06-20 10:53:59 CRI

Dünya, ABD'nin ticari savaş başlatmasına tepkili

ABD'nin önceki gün yaptığı açıklamayla, 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünlere ek gümrük vergisi konusunda Çin'i tehdit etmesi dünya kamuoyunun tepkilerine neden oldu.


ABD, 50 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürünlere ek gümrük vergisi uygulamasından sonra, Çin'i 200 milyar dolarlık ürüne tarife uygulamakla tehdit etti. ABD'nin son adımına dünya kamuoyundan tepkiler geldi.


Uluslararası kuruluşlar ABD'yi, tek taraflı eylemlerde bulunmanın yanı sıra, ticari savaş başlatarak ve piyasa kurallarına aykırı hareket ederek dünya ticaret düzenini baltalamakla suçlandı.


Detroit Çin Ticaret Odası Danışmanı Tom Watkins, Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşmenin sürekli tırmanmasının hem talihsiz, hem de gereksiz bir durum olduğunu ve ticari savaşın bir galibi olmayacağını belirtti.


ABD Ekipman Üreticileri Derneği Başkanı Dennis Slater ise, ek gümrük vergisi uygulanmasının, ABD'li tüketicilere vergi uygulanması anlamına geldiğine dikkat çekti. Slater, bu durumun ABD'nin imalat sektöründeki istihdamda risk yaratacağı uyarısında bulundu.


ABD Soya Fasulyesi Birliği tarafından açıklanan verilere göre, ülkedeki yıllık soya fasulyesi üretiminin üçte biri Çin'e ihraç ediliyor. ABD Tarım Derneği'nin sosyal medya hesabında yapılan açıklamalarda, Trump yönetiminin kararına karşı çıktıklarına işaret edildi. Açıklamalarda ayrıca, Çin'in büyük değere sahip ticaret bir ortağı ve ABD soya fasulyesi üreticilerinin bir dayanağı olduğunun altını çizildi.


İngiliz The Guardian gazetesinin Oxford Ekonomi Enstitüsü'nün araştırma raporuna dayanarak verdiği haberde ise, ABD'nin ek gümrük vergisi uygulama kararının getirdiği belirsizlikler ile risklerin ticari güveni ve özellikle sınır ötesi yatırımları olumsuz etkileyeceği belirtildi. Haberde, ABD'nin söz konusu eyleminin, Çin ve ABD ile diğer bölgelerin ekonomik büyümelerine de zarar vereceği kaydedildi.


Japonya Kyodo Haber Ajansı'nın yayınladığı makalede de, ABD'nin söz konusu eyleminin dünya ticaretine gölge düşüreceğinin altı çizildi.


Japon işletmelerin de bu etkiden kurtulamayacağı, çünkü söz konusu şirketlerin Çin'deki şubeleri tarafından ABD'ye ihracat edilen bazı ürünlerin de yaptırım listesinde bulunduğuna dikkat çekildi.


Diğer yandan, Japon Sankei Shimbun gazetesinde yer alan bir yazıda da, ABD yönetiminin uyguladığı bir dizi ticari korumacılık önlemine müttefiklerinin şiddetli şekilde karşı çıktığı belirtildi. Yazıda, ABD'nin söz konusu sert korumacılık politikasının, dünya ticaret düzenini altüst eden başlıca unsurlardan biri olduğuna vurgu yapıldı.


Rus  Kommersant gazetesinde yer alan yorumda ise, Trump'ın Çin menşeli ürünlere ek tarife uygulanması kararının sorumsuz bir davranış olduğu, ABD'nin söz konusu kararıyla ticari korumacılığın kapısını açtığı ve bunun küresel ticaret serbestisine yararlı olmayacağı dile getirildi.


Küba'nın Prensa Latina Haber Ajansı'nın haberinde ABD'nin ek tarife uygulanacak Çin menşeli ürün listesi hazırlama tehdidinin “dünyanın iki en büyük ekonomisi arasında ticari gerginliğin ciddi şekilde tırmanmasına neden olduğuna” vurgu yapıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor