“Xi Jinping'in ortaya koyduğu vizyon, geleceğimiz için bir ilham kaynağıdır”

2018-06-19 20:56:35

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

“Xi Jinping'in ortaya koyduğu vizyon, geleceğimiz için bir ilham kaynağıdır”


 Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kısa süre önce Çin'de iki günlük çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin yeni düzeye getirilmesi amacıyla, Çin ve Türkiye liderleri arasında daha önce varılan mutabakatı yerine getirmek için Çin'de geniş kapsamlı temaslarda bulundu. Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaretin sonunda CRI mikrofonuna verdiği özel röportajda, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Orta Koridor girişimlerinin entegrasyonuna büyük önem verdiklerini ve ikili ilişkileri daha yüksek düzeye taşımak için çaba göstereceklerini belirtti.


CRI- Çin-Türkiye ilişkilerinin son dönemdeki gelişmesini değerlendirebilir misiniz?

Mevlüt Çavuşoğlu: Çin'le ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için birlikte çaba sarf ediyoruz. Türkiye'de bir seçim var, hem de Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kritik, en önemli seçimi. Buna rağmen, bugün Çin'e bir çalışma ziyaretinde bulunuyorum, dostum Wang Yi'nin daveti üzerine. Bu da Çin'e verdiğimiz, Çin ile olan ilişkilerimize verdiğimiz önemin göstergesidir. Dolayısıyla ekonomik alanda, siyasi alanda ve Kuşak ve Yol projesi dâhil stratejik projelerde Çin ile işbirliğimiz var. Karşılıklı yatırımlar ve yine Türkiye'de gerçekleştireceğimiz önemli projelerle Çin ile bağlarımızı daha da güçlendirmek istiyoruz. İki lider arasında ilişkileri daha da ileriye götürmek için bir irade var. En son telefon görüşmelerinde, nisan ayında, hem Xi Jinping hem de Cumhurbaşkanımız Erdoğan, ilişkileri birçok alanda daha da ileriye götürmek konusunda mutabık kaldılar. Zaten bu ziyaretimin amacı da liderlerimizin çizdiği çerçevede, ilişkilerimizi hak ettiği yere götürmektir.


CRI- 24 Haziran seçimleri, Türkiye'nin dış politikasına ve Çin-Türkiye ilişkilerine nasıl bir etki getirecek?

Mevlüt Çavuşoğlu: Bu seçim, tabii çok önemli bir seçim. İlk defa cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini, yani başkanlık sistemini getirecek bir seçim. Dolayısıyla Türkiye bu seçimle beraber daha da güçlü olacak. Hükümet güçlü olacak, meclis güçlü olacak. Hızlı kararlar alınıp, hızlı bir şekilde bu kararlar uygulanacaktır. Dolayısıyla dış politika konusunda da aynı olacak, ekonomik politikalarda da böyle olacak. Zaten Çin ile ilişkilerimizi geliştirme konusunda güçlü irade var, bu güçlü irademiz uygulamada da görülecek ve Çin ile ilişkilerimize de olumlu anlamda katkı sağlayacağını söyleyebilirim.


CRI-Son yıllarda Çin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler de derinlemesine gelişiyor ve ikili ticaret hacminde sürekli bir artış görülüyor. Çin, dışa açılmasını güçlendirmek için birtakım politikalar ortaya koyuyor. Mesela Shanghai'da kasım ayında ilk ithalat fuarı düzenlenecek. Bu tür girişimlerin Çin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor