Trump'ın tarife kararına ABD'den tepki yağdı

2018-06-19 16:34:44 CRI

Beyaz Saray'ın dün, 200 milyar ABD doları değerinde Çin menşeli ürünlere tarife uygulanacağını açıklaması, ülkedeki ticari çevreler ile sanayi örgütlerinde ve kamuoyunda endişe ve hoşnutsuzluk uyandırdı.


ABD Soya Fasulyesi Birliği Başkan Yardımcısı David Stevens karara ilişkin yaptığı açıklamada, ticari savaşın bir galibi olmayacağını belirtti.


Stevens, Trump'un Çin menşeli ürünlere tarife uygulamasının piyasaya birçok belirsizlik getireceğinin ve Çin'den bir karşılık gelmesine neden olacağının altını çizdi.


En büyük soya fasulyesi ithalatçısı Çin'in, ABD için son derece önemli olduğunu vurgulayan Stevens, ABD'nin Çin'i kaybetmenin bedeline katlanamayacağını belirtti.


ABD'de faaliyet yürüten “Serbest Ticaret için Çiftçiler” örgütünden Brian Kuehl ise, Amerikan tarım üreticilerinin karşı karşıya kaldığı baskıların günden güne arttığına dikkat çekti.


Kuehl, Trump yönetiminin tarife eylemlerinin etkilerinin ortaya çıkmaya başladığına ve bunun göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.


ABD Ekipman Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Kip Edberg de, Trump'ın tarife konusunda daha ileriye gitmesinin tüm sektör için kötü bir haber olduğunu belirtti.


Yarıiletken Endüstrisi Birliği'nin açıklamasında ise, Trump yönetiminin fikri mülkiyet haklarına gösterdiği ilgiden yana olduklarına, ancak ilgili yarıiletken ürünlere tarife uygulanmasının söz konusu sorunu halletmeyeceği görüşünü savunduklarına dikkat çekildi. Derneğin açıklamasında ayrıca, bu girişimin ABD'li yarıiletken işletmelerinin rekabet gücüne zarar vereceğinin altı çizildi.


Öte yandan, ABD Perakendeciler Birliği Başkanı Matthew Shai, ABD ile Çin arasında ticaret savaşın patlak vermek üzere olduğunu belirtti. Shai, ABD ekonomisi ile sıradan ailelerin yaşamının bu durumdan olumsuz etkileneceğini ve bunun sonucunda işsizlikler yaşanacağını belirtti.


CNN de yayınlanan bir programda da, korumacılığın küresel ticarete tehdit yarattığı ve ABD'nin büyümesi ile istihdamına zarar vereceği kaydedildi.


Wasington Post gazetesinde yer alan bir yazıda ise, Trump'ın son zamanlarda gerçekleştirdiği bir dizi eylemle ticarette “America first” tutumu sergilediği ifade edildi.


Yazıda, Trump'ın Çin, Kanada, Meksika ve AB gibi belli başlı ticaret ortaklarını tarife uygulamakla tehdit etmesinin küresel ticarete ciddi zarar vereceğine vurgu yapıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor