Yunanistan ile Makedonya arasında “isim sorunu” çözüldü

2018-06-18 15:14:26

Yunanistan ile Makedonya arasında “isim sorunu” çözüldü

Yunanistan ve Makedonya arasında çeyrek asrı aşkın süredir devam eden "isim sorununun" çözümüne yönelik tarihi bir anlaşma imzalandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, dün iki ülke sınırında bulunan Prespa Gölü kıyısındaki Psarades köyünde düzenlenen törende anlaşmaya imza attı.

Anlaşmaya göre, Makedonya'nın ismi "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" anlamına gelen "Republika Severna Makedonija" olarak değiştirilecek.

İki ülkenin hukuk kurallarına göre, söz konusu anlaşmanın iki ülkenin meclislerinde onaylanması ve sonbaharda düzenlenecek Makedonya referandumundan olur alması gerekiyor. Bunun yanı sıra, ülkenin AB ve NATO üyeliklerine yönelik Yunanistan'ın vetosunun kaldırılması öngörülüyor.

Törene Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Makedon mevkidaşı Zoran Zaev'in yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Matthew Nimetz katıldı.

İsim sorunu

Makedonya, bağımsızlığını 1991'de ilan etmiş ve 1993'te "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya" (FYROM) adıyla Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğine kabul edilmişti. Daha sonra ülke, anayasal adı olan "Makedonya Cumhuriyeti" ismiyle tanınmaya başlamıştı.

Ancak güney komşusu Yunanistan, kendi sınırları içinde “Makedonya” isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyordu ve “isim sorunu” nedeniyle Makedonya'nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya üye olmasını engelliyordu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor