Rusya'dan BM'ye Pyongyang'a yaptırımları düzeltme çağrısı

2018-06-16 16:21:18

Rusya, BMGK'nın Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) yönelik yaptırımları zamanında düzeltmesinin, Kore Yarımadası'nda ilişkileri normalleştirecek önemli bir adım olduğunu açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, dün Moskova'da yaptığı açıklamada, Trump-Kim görüşmesi sayesinde Kore Yarımadası sorununun Rusya ve Çin'in çizdiği “yol haritası”na uygun çözüm yoluna girdiğini söyledi.

Tarafların aşamalı ve eş zamanlı olarak ilgili tüm sorunları çözmesi gerektiğini ifade eden Rusya Sözcüsü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) yarımadada gerginliğin düşürülmesi halinde Kuzey Kore'ye yaptırımların düzeltilebileceğini daha önce de defalarca açıkladığına dikkati çekti.

Zaharova, bazı ülkelerin BMGK'nın kararlarını dikkate almadan Kuzey Kore'ye tek taraflı yaptırım uygulamasının sadece olumsuz etki getireceğini vurguladı. Rusya'nın bu tür yaptırımların derhal iptal edilmesini desteklediğini belirten Sözcü, Moskova'nın zamanı gelince yarımadanın nükleerden arındırılmasını öngören uluslararası mekanizmaya katılmaya hazır olduğuna da işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor