Moskova ile Seul doğalgaz hattı müzakerelerini tekrar başlattı

2018-06-16 15:12:01

Rus enerji şirketi Gazprom'un yetkilileri, Rusya'dan çıkıp Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) üzerinden geçerek Güney Kore'ye (Kore Cumhuriyeti) ulaşması planlanan doğalgaz boru hattına ilişkin askıya alınan görüşmelerin yeniden başladığını söyledi.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vitaly Markelov, dün St. Petersburg'da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında yaşanan gerilim nedeniyle askıya alınan doğalgaz projesiyle ilgili müzakereleri Seul ile yeniden başlatma kararı aldıklarını bildirdi.

Markelov, söz konusu doğalgaz boru hattının tesis edilmesi konusunda Seul ile müzakerelerin 2011 yılında başladığını ve bir yol haritasının hazırlandığını söyledi. Toplam uzunluğu bin kilometreyi bulan doğalgaz boru hattının yedi yüz kilometrelik kısmının Kuzey Kore sınırlarında yer alacağını dile getiren Markelov, Pyongyang-Seul ilişkilerinin bozulmasıyla birlikte projeyle ilgili müzakerelerin de durdurulduğunu kaydetti.

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Vakfı'ndan bir yetkili, aynı gün yaptığı açıklamada, söz konusu doğalgaz boru hattının inşasının, Kuzey Kore'nin kalkınması için güzel bir fırsat olduğunu belirtti. Projenin Kuzey Kore'nin doğalgaz kaynaklarını zenginleştireceğini hatırlatan yetkili, Güney-Kuzey Kore işbirliğinin de pekiştirileceğine dikkati çekti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor