ABD ve Güney Kore savunma bakanları telefonda görüştü

2018-06-15 17:01:24

ABD Savunma Bakanı James Mattis ve Kore Cumhuriyeti Savunma Bakanı Song Young-moo dün bir telefon görüşmesi yaptı.


Pentagon'un görüşmeye ilişkin açıklamasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ile ortak askeri tatbikatların durdurulmasına ilişkin açıklamalarının hayata geçirilmesi için çaba gösterme konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

Telefon görüşmesinde ABD-Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Zirvesi'nin sonuçlarının ele alındığı belirtilen açıklamada, Washington ile Seul'ün, Pyongyang ile ilişkilerin olumlu seyrini korumak için gösterdikleri diplomatik çabalarda karşılıklı destek sağlamayı istişare ettikleri bilgisi verildi.


Mattis'in ABD-Güney Kore ittifakını “tahrip edilemez derecede sağlam” olarak tanımladığına işaret edilen açıklamada, Washington'ın bölgesel istikrar ve barış için Seul ile ortak çaba harcamayı sürdüreceği kaydedildi.


Mattis, aynı gün Japonya Savunma Bakanı Onodera İtunori ile de bir telefon görüşmesi yaparak ABD'nin Japonya'ya güvenlik taahhüdünü yineledi.


Trump, 12 Haziran'da Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong Un ile tarihi görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, Seul ile içinde bulundukları savaş oyunlarını durduracaklarını ve ortak askeri tatbikatlar konusunda Pyongyang ile de temas halinde olduklarını dile getirmişti. Trump, ayrıca söz konusu tatbikatları “çok pahalı” ve “kışkırtıcı” olarak nitelemişti.

13 Haziran'da Güney Kore'ye resmi ziyaret yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da basına verdiği demeçte, Kuzey Kore'nin Ocak 2021'e kadar nükleer silahsızlanma yönünde somut adım atmasını beklediklerini belirtmişti. Pompeo, ABD ile Güney Kore'nin ortak tatbikatlarının geçici olarak durdurulması için ön şartın Pyongyang ile istişarelerin dostane bir tutumla verimli geçmesi olduğunu vurguladı.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor