ABD: Yaptırımlar devam edecek

2018-06-14 19:30:58

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore nükleer silahlardan tamamen arındırılana kadar yaptırımların süreceğini ifade etti.


Pompeo, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha ve Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono arasında bugün Seul'de bir görüşme gerçekleşti.


Üç bakan görüşmenin ardından birlikte basın karşısına çıktı. Pompeo, basına yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasının bir “süreç” olduğunu ve Başkan Trump'ın söz ettiği kadar kolay olmayacağını, bu süreçte Güney Kore ve Japonya ile işbirliğinin başarı için hayati önem taşıdığını söyledi.


ABD, Güney Kore ve Japonya'nın; Kore Yarımadası'nı “tam, doğrulanabilir ve geri alınamaz” şekilde nükleer silahlardan arındırma hedefinde ısrarlı olduklarına işaret etti. Hedefin “doğrulanabilir” kavramını içerdiğine dikkati çeken Pompeo, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) nükleer silahlarını tamamen imha ettiği doğrulanmadan yaptırımların kaldırılmayacağını kaydetti.


Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha, bugün yaptığı açıklamada, ABD ile ortak tatbikatların askıya alınıp alınmayacağına dair nihai kararın iki ülkenin orduları tarafından alınacağını bildirdi.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün Seul'e vardı. Pompeo, basına verdiği demeçte, Kuzey Kore'nin Ocak 2021 tarihinden önce nükleer silahsızlanma konusunda somut adım atması gerektiğini vurguladı.


Pompeo, Güney Kore ile ABD'nin ortak tatbikatlarının askıya alınması için ön şartın ABD-Kuzey Kore görüşmelerinin verimli geçmesi ve iki tarafın birbirine dostane davranması olduğunu kaydetti. 

        

   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor