BM Filistin halkı için koruma talep eden kararı kabul etti

2018-06-14 15:48:09

BM Filistin halkı için koruma talep eden kararı kabul etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, ABD'nin daha önce Güvenlik Konseyi'nde veto ettiği Filistin halkı için koruma isteyen tasarıyı tekrar görüştü ve tasarı oylamaya sunuldu.

Karar tasarısı 120 oyla BM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Karara 8 ülke karşı çıktı, 45 ülke ise çekimser kaldı. Karara karşı çıkan ülkeler şöyle: ABD, İsrail, Avustralya, Marshall Adaları, Nauru, Togo, Solomon Adaları, Mikronezya Federe Devletleri.

Kararda, ilgili tarafların uluslararası insan hakları hukukuna saygı göstermeleri, Filistin halkının güvenliğini sağlamak için tedbir almaları ve uluslararası hukuka aykırı girişimlerin soruşturulması çağrısında bulunuldu.

Karada ayrıca, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında şiddet olaylarında İsrail güçleri tarafından sivillere “aşırı, orantısız ve ayrım gözetmeksizin” güç kullanılarak, özellikle çocukların, sağlık çalışanlarının ve medya mensuplarının aralarında bulunduğu sivillere atış açıldığı belirtildi. Güvenlik Konseyi'nin bu durumdan üzüntü duyduğu ve masum sivillerin ölümünün kaygıyla izlendiği dile getirildi.

Aynı karar tasarısı oylanmadan önce BM Genel Kurulu ABD'nin söz konusu kararla ilgili ortaya koyduğu yasa değişikliğini oyladı. Yasa değişikliğinde İslami Direniş Hareketi Hamas'ın şiddeti teşvik etmesi kınandı. Ancak yasa değişikliği gerekli üçte iki oyu alamadı ve onaylamandı.

30 Mart'tan bu yana Filistinliler Gazze'de “geri dönüş operasyonu” kapsamında protesto düzenliyor. Protestocular ile sınırdaki İsrail askerleri arasında sürekli çatışmalar yaşanıyor. Filistin tarafından verilen bilgiye göre, en az 100 Filistinli bu çatışmalarda hayatını kaybetti.

1 Haziran'da BMGK Filistin halkını korumak için Kuveyt'in ortaya koyduğu bir karar tasarısını oylamıştı. Ancak ABD tasarıyı veto etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor