İran Avrupa'dan destek bekliyor

2018-06-13 10:01:44

İran Avrupa'dan destek bekliyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ruhani, Avrupa ülkelerinin etkili önlemler alarak İran'ın nükleer anlaşmada belirlenen çıkarlarını korumaları talebinde bulundu.

İran devlet haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Ruhani, İran'ın çıkarlarının korunmaması halinde nükleer anlaşmayı izlemelerinin mümkün olamayacağını ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan dün yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Macron, Ruhani'yle yaptığı telefon görüşmesinde, İran nükleer anlaşmasıyla ilgili olarak birkaç hafta içinde bakanlar düzeyinde bir görüşmenin gerçekleştirilmesi önerisinde bulundu.

Macron, İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin'le birlikte çaba harcayıp anlaşmanın kapsamlı şekilde hayata geçirilmesini sağlamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Macron ayrıca İran'ın da kendi yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi.

Öte yandan, İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinin ardından, yabancı yatırıma yönelik sınırlamaları daha da gevşetme kararı aldıklarını söyledi.

Laricani dün meclis toplantısının ardından basına verdiği demeçte, ABD'nin kararının, yabancı yatırımın İran'a girişini etkilediğini, İran'ın yabancı yatırım çekmek için bir plan hazırlamakta olduğunu belirtti.

Yabancı yatırım çekme planı hakkında bilgi veren Laricani, bunun ABD'nin gelecek dönemde alacağı kararlara bağlı olacağını da ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor